Třicet místních dětí by muselo v nadcházejícím školním roce zůstat doma, kdyby sídlo kelské školky nemělo za sebou letní rekonstrukci. Volná místa v blízkých vesnicích nebo městech by jejich rodiče sháněli marně, všechny školky jsou totiž plné.

„Naši školku navštěvovalo do letošního léta třicet dětí, na podzim by se jich tam ale podle nových předpisů mohlo vrátit pouze dvacet. To by nestačilo,“ vysvětlila starostka vesnice Alice Semiánová, co vedlo k rekonstrukci sídla školky za skoro dva miliony korun.

Na nákladech se vedle státní dotace ve výši jeden a půl milionu korun podílely čtyřmi sty tisíci i Kly. Přispěli také sponzoři.

Před prázdninami zmizely z prostor školky všechny příčky, aby tam mohly vzniknout dvě třídy pro čtyřicet dětí. „Ani to by ale nepokrylo poptávku, a tak budeme mít od letošního září ještě odloučené pracoviště školky pro deset dětí přímo v prostorách radnice,“ doplnila starostka Semiánová.

Stejně jako do školky se i na radnici bude dětem vozit jídlo z místní školní jídelny.

Rekonstrukce školky, kam se vrátí děti za tři dny, už je hotová. Ředitelka Hana Slámová s týmem učitelek a maminkami tam v posledních dnech s plným nasazením uklízejí, aby se děti vrátily do hezkého prostředí. Dělníci, kteří ještě dokončují únikové schodiště, do začátku školního roku zmizejí. Na podzim se tam ale vrátí, aby pracovali na fasádě.

Na příchod silných ročníků se po školce začíná chystat i místní škola. „Zpracováváme projekty na rozšíření základní školy a ucházíme se o dotace,“ doplnila starostka Semiánová s tím, že ve škole by například mohly být další třídy nebo kabinety v podkroví. Výhledové záměry počítají rovněž s rekonstrukcí jídelny a zvýšením kapacity tělocvičny.