„Když je čas, zajdu si do knihovny a půjčím si nějakou hezkou knížku, abych si trochu odpočinul od té všední pracovní atmosféry. V knihovně se cítím dobře, mám rád místní příjemné prostředí,“ říká Jaroslav Kubín z Mělníka. „Naposledy jsem četl Dicka Francise,“ doplnil vášnivý čtenář.

Hit: ženské romány
V době prázdnin je největší zájem o odpočinkovou literaturu. Cestu do knihoven si nacházejí zejména příslušnice něžnějšího pohlaví a vyhledávají nejčastěji ženské romány. „Lidé mají o prázdninách a dovolených na čtení mnohem více času, zájem je určitě větší. Čte se všechno možné, nejžádanější jsou skutečně ženské romány a také detektivky,“ uvedla Daniela Vlasáková z Městské knihovny v Mělníku. Nejžhavějšími novinkami jsou zde například Klíč odvahy od Nory Robertsové, Snadná oběť Johna Sandforda a také knížka o Blance Matragi.

Čtou i muži?
Ženy v knihovnách na Mělnicku sice můžete potkat častěji, ale neznamená to, že muži nečtou. „Ti často vyhledávají detektivky a dobrodružné romány. Nejvíce žádaná jsou díla Wilbura Smithe. Stalo se, že někteří pánové si stejnou knížku od něj půjčí klidně dvakrát,“ řekla Emilie Vaisová z Místní lidové knihovny ve Všetatech, kde rovněž převažuje ženská část návštěvníků. „Budeme objednávat další díla od autorek ženských románů, například knihy od Daniele Steelleové, Barbary Woodové či Nory Robertové,“ prozradila Emilie Vaisová, na co se příznivci, a hlavně příznivkyně, romantické literatury mohou těšit.

Dětské oddělení
Trochu jiná je situace v dětských odděleních. Děti jsou totiž na táborech a dovolených, proto je zájem v této sekci knihoven o něco nižší. „Obvykle si půjčují díla žánrů sci-fi a fantasy. Navíc oblíbený Harry Potter se promítá také v kinech, takže zájem není zas tak veliký“ sdělila našemu deníku Blanka Pruksová z Dětského oddělení Městské knihovny v Mělníku. „Hodně dětí tady u nás si půjčilo knížky na prázdniny s sebou na dovolenou,“ postřehla Emilie Vaisová z všetatské knihovny.

Turistické průvodce
Terčem zájmu v knihovnách bývají o prázdninách mapy, autoatlasy a turistické průvodce. Lidé totiž hledají informace o tom, co na své cestě na dovolenou mohou vidět. „V permanenci jsou vedle turistických průvodců Českem také materiály o zajímavých místech v zahraničí, například o slovenských Tatrách, Řecku a Chorvatsku. Žádané jsou také průvodce Tureckem a Egyptem,“ uvedla Daniela Vlasáková.

Další služby
Většina knihoven nabízí vedle možnosti zapůjčení knih také možnost práce na počítači, kopírování, tisk a připojení k internetu. Podrobnější informace a také online katalogy s nabídkou knih lze nalézt na webových stránkách jednotlivých knihoven. Informace o otevíracích dobách a adresy knihoven naleznete v následujícím přehledu.