Do přízemí kralupské radnice, kde bude v polovině letošního ledna otevřeno informační centrum, vede řada schodů. Vozíčkáři mají možnost dostat se tam na plošině, na níž městu před časem přispěl stát. Stačí stisknout zvonek od schody a úředníci to zařídí. Kočárky se ale na plošině vozit nesmějí.

Maminky to řeší většinou návštěvami radnice s doprovodem. Vědí, že i kdyby se dostaly s kočárkem do přízemí, k další části radnice v patře vedou zase schody.

Na nájezdou rampu je venkovní schodiště pravděpodobně příliš příkré. Přesto se úředníci odboru realizace investic snaží najít řešení. „Sklon schodiště zřejmě nájezdovou rampu neumožní. Obrátili jsme se však ještě na odborníky ze stavební komise,“ uvedla Marcela Horčičková z odboru realizace investic. Verdikt zatím nepadl.

Smůlou kralupské radnice je, že je ve svém sídle nájemníkem. Nákladné výtahy nebo další stavební řešení jsou v cizí nemovitosti nemožná. Navíc by se radnice měla výhledově stěhovat do prostor v bývalém mlýně. S bezbariérovou radnicí tam počítá projekt rekonstrukce centra města.

Vozíčkářům, maminkám s kočárky, lidem s pohybovými potížemi i dalším návštěvníkům ale už záhy pomůže právě informační centrum v přízemí. Bez běhání mezi kancelářemi získají na jednom místě vedle informací například různé formuláře i ověřené výpisy z katastru nemovitostí, budou si tam moci nechat ověřit listiny a podpisy nebo zaplatit různé poplatky.

Provozní doba informačního centra, které bude otevřeno 17. ledna, bude od pondělí do čtvrtka od 8 do 18 hodin a v pátek od 8 do 14 hodin.