Dlouhé měsíce byla obec bez místního policejního dozoru. Nyní však mají občané po obavách a nejistotě! V Kojeticích totiž dohlížejí na pořádek obecní strážníci z nedalekých Měšic. Pod dozorem mají například porušování stanovené rychlosti v obci nebo sporné sousedské vztahy.

„Pro obec je to výhodné. Navíc máme jistotu, že se vyřeší drobné spory, na které státní policie nedohlíží. Pře, které tady obecní policisté řeší, se týkají například toho, že něčí soused zapálí hromadu listí a druhému to vadí, samozřejmě i dopravních přestupků na území obce,“ uvedl pro Mělnický deník kojetický starosta Antonín Koudela. V takových případech podle starosty strážníci z Měšic reagují téměř okamžitě a na místě jsou za pět až deset minut.
V náplni měšických obecních policistů je v současné době například měření rychlosti v obci nebo usměrňování dopravy při různých kulturních akcích. Policisté se rovněž starají o preventivní činnost.

„Jsme rádi, že tu opět máme dohled nad bezpečností a pořádkem. Skutečnost, že vesnicí strážníci třeba jen projíždějí a dělají pochůzky, může odradit případné zloděje,“ řekl starosta Kojetic.

Služeb strážníků využívaly Kojetice už v minulosti. Zkušenosti mají s místní policií z Líbeznic. Z důvodu snižování stavu zaměstnanců však obec strážníkům smlouvu vypověděla.

Rok tak byly Kojetice bez místního policejního dozoru. Až v únoru letošního roku, po schválení krajským úřadem, byla uzavřena smlouva mezi Kojeticemi a měšickou obecní policií o působnosti strážníků na území obce na dobu neurčitou.

Podle starosty Kojetic Antonína Koudely obec uvažovala i o zřízení vlastní obecní policie. Je to však otázkou vzdálené budoucnosti.

V obci se totiž počítá s výstavbou sto padesáti nových rodinných domů. „Nyní je pro nás rozumnějším řešením Obecní policie z Měšic. Zatím bychom si vlastní strážníky finančně ani technicky dovolit nemohli. Uvidíme do budoucna,“ dodal kojetický starosta Antonín Koudela.