Nesnesitelný hluk, který trápil obyvatele Úžic z blízkých nachlazovacích hal Tesca, konečně tlumí protihlukové stěny. Poté, co odborníci z mělnické hygienické stanice zjistili vysoké překročení limitu hlučnosti, musela se společnost k problému postavit čelem.

Dnešním dnem vypršel Tescu avízovaný termín na dostavbu stěny. „Stavba protihlukové stěny byla dokončena minulý týden. Během tohoto týdne by měla proběhnout všechna potřebná kontrolní měření hlučnosti, po kterých by měla následovat kolaudace,“ uvedla Jana Matoušková, mluvčí společnosti Tesco.

Stavba stěn, dlouhá přibližně 150 metrů a vysoká deset a půl metru, začala počátkem dubna. Místní obyvatelka Šárka Štroufová říká, že se hluk zmírnil: „Je tady větší klid, postavené bariéry určitě plní svou funkci a nyní by se do limitů určitě vešly. Přesto se ale občas ozývá dunění, to jak se hluk z hal ve stěnách odráží.“

Nadměrný hluk může být příčinou mnoha zdravotních komplikací. Negativně působí zejména na srdeční činnost a oběhový systém. „Hluk působí největší problém během nočních hodin, kdy si lidé nemohou správně odpočinout,“ prohlásila Lucia Bauerová z odboru ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví na debatě o zdravotních rizicích z nadměrného hluku.