Řidič, který za sebou nemá autoškolu, je jako časovaná bomba. Pokud si dá před jízdou ještě pár piv nebo panáků, může to skončit tragicky.
Během letošního roku zajistili policisté na Mělnicku už téměř třicet lidí, kteří řídili bez papírů. Osm z nich přitom jelo na motorkách. „Oproti stejnému období loňského roku je to ale méně případů, o více než polovinu,“ řekla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.

„Snažíme se být opravdu důslední při pravidelných silničních kontrolách a v letošním roce se ukázalo, že to má zásadní vliv na počet takových případů,“ doplnila ke statistice Mikulenčáková.

Lidí, kteří si nedokážou upřít požitek z jízdy a přitom vůbec nemají řidičské oprávnění, je přesto stále dost. Drtivá většina z nich jsou muži, ovšem ani zástupkyně něžného pohlaví si někdy nedají říct.

Poslední případ svérázné řidičky řešili policisté v polovině letošního dubna. Mladá žena si zřejmě chtěla vyzkoušet noční jízdu po vesnicích, a tak vyrazila z Tišic směrem k Tuhani. Vysloužila si tak vroubek u policie už ve svých dvaceti letech.

Naprosto vražednou kombinací je řidič bez papírů, který si dá před jízdou na kuráž alkohol. Bohužel ani takových případů není málo. Bizarní je případ pětačtyřicetiletého Karla Oplta z Kralup nad Vltavou, ve městě známého pod přezdívkou Karfík. Přestože nikdy neměl řidičák, během minulého roku ho kralupští policisté lapili celkem desetkrát! V polovině případů navíc před jízdou popíjel. V současné době je ve vězení.

Řádění nejznámějšího kraluspkého řidiče nezůstalo bez následků. V létě loňského roku na křižovatce ve městě nezvládl řízení a srazil cyklistu. Toho pak odvezla záchranka s těžkými zraněními do nemocnice. Opltovi tehdy policisté naměřili 1,78 promile alkoholu.

Mělničtí policisté jako jedni z mála přistoupili v letošním roce k velmi tvrdým trestům, které mají také preventivní charakter. V případě, že lapí člověka, který opakovaně ignoruje a porušuje pravidla silničního provozu, nemilosrdně mu seberou auto. Mezi vozy, které skončily na policejním dvoře, byl před časem i Opltův Renault .

Gabriela Benešová, Petra Špitálská