Podle mělnického mykologa Jaroslava Malého jsou přeháňky posledních dní nadějí, že plné hub by mohly být i lesy na Mělnicku, které je už po léta suchým krajem. „Jsem optimista a stále věřím, že si to na konci září, v říjnu a možná i na začátku listopadu vynahradíme," poznamenal Jaroslav Malý.

Houbám by podle něj prospělo babí léto, kdy by teploty dosahovaly dvaceti stupňů, sem tam zapršelo a ráno byly mlhy.

Právě babí léto je dobou, kdy ještě rostou teplomilné houby a začínají růst podzimní druhy. „Září je doba, kdy se v lesích dá najít nejvíce druhů hub," připomněl mykolog.
Například v lesích na mělnickém Chloumku nebo u Liběchova teď začínají růst vzácné druhy hřibů, které jsou ale většinou nejedlé nebo dokonce jedovaté. „Houbaři tam mohou nalézt například hřiby medotrpké nebo hřiby satany. Neměli by je sbírat, ale nechat v lesích," vysvětlil Jaroslav Malý.

V lesích stále rostou i další nebezpečné houby, například jedovaté muchomůrky zelenou a tygrovanou nebo závojenku olovnatou, které lze najít i v říjnu a začátkem listopadu.

Nejistí houbaři by raději měli obsah svého košíku probrat s mykology. Vzdělávat se mohou i na novém webu mělnického mykologa www.naturatlas.cz. „Popisujeme tam srozumitelně a detailně se všemi znaky druhy hub," připomněl Jaroslav Malý, „zatím je tam pětapadesát druhů, další postupně doplníme." Houbaři se na webu mohou učit poznávat druhy hub i si ověřit své znalosti v kvízech.