Zcela ojedinělou příležitost budou mít všichni návštěvníci Dne koně v Mělníku, který se uskuteční v neděli v Jezdeckém klubu známém pod názvem Na Podkově. Vystoupí na něm živá legenda – kůň Inicial.

Narodil se v Rusku 8.února roku 1987 ve Starožilovském hřebčíně. Koňské dětství strávil zřejmě v klidu a pohodě na pastvinách rodného hřebčína. Hřebcem byl ponechán stejně jako mnoho jiných, protože nekastrovat má v Rusku dlouhou tradici a donedávna kastrace nebyla příliš obvyklá.
Nebylo tedy výjimkou, že zůstal hřebcem. Výjimkou však byl svým nadáním a charakterem, přestože jeho hodnocení nebylo z hlediska chovatelského nijak závratné. Co se v něm skrývá, začal prokazovat až později, když začal sportovat.

Mistr v military
Velmi mladý, terpve sedmiletý, se stal mistrem jihoruské oblasti v military. Tento sport příliš neodpovídal jeho fyzického fundamentu. Iniciál je menší, jemný, ušlechtilý dámský kůň. Přesto dokázal splnit náročné požadavky, které na koně klade military disciplína.

Hořící stáj
Pak měl poprvé v životě obrovské štěstí. Stáj, kde byl spolu s dalšími dvaceti koňmi ustájen, začala jednou v noci hořet. Podařilo se zachránit Iniciala a další tři koně, ostatní nalezli v plamenech smrt. Tento zážitek ho trochu psychicky poznamenal. Dodnes stačí, když v jeho blízkosti prudce zmačkáte papírový pytlík nebo prší a kapky dopadají na plechovou střechu, což jsou zvuky, které imitují praskání ohně. Pak Inicial propadá panice a stresu. Znovu se mu vybaví zážitek z hořící stáje. Jeho statečná povaha však dokázala překonat i tento problém.

Z Ruska do Belgie
Neznám důvod, proč byl hřebec prodán na vrcholu sportovní kariéry do soukromých rukou. Prý jediným důvodem byly peníze, velmi dobrá nabídka. Kůň byl tedy prodán do Belgie. Koupila si ho dáma, která s ním sice zacházela velmi dobře, ale po jezdecké stránce temperamentního Iniciala vůbec nezvládala. A protože to bylo v Belgii, životní kruh hřebce se uzavřel, aniž to kdokoli tolik let dopředu tušil .

V Belgii v té době ještě žila rodina Willmsových, která byla vyhlášena vysokou profesionální a morální úrovní v přípravě a tréninku koní. Majitelka Iniciala požádala o pomoc Silvii Willmsovou. Silvie si nádherného hřebce okamžitě zamilovala. Na prodej ale nebyl.
Dvakrát v týdnu ho tedy docházela trénovat a naštěstí pro oba po dvou letech majitelka snahu koně jezdit vzdala a Willmsovým ho prodala. Tím okamžikem začala nejdelší a nejplnější pouť tohoto černého krasavce.

Potlesk nade vše
Willmsovi v Inicialovi rozpoznali přirozeného herce a showmana, který by se pro publikum a jeho obdiv a potlesk přetrhl. Jeho parádním kouskem byl a je španělský krok, klus a pasáž, kdy je schopen předvádět skutečně neuvěřitelné pohybové kreace. Při vystoupeních byl vždy strašně šťastný.

Iniciala jsem poprvé potkala v roce 2001 německém Friesenzentrum am Bernsteinsee ve Stude v SRN, kde jsem byla u Willmsových na stáži. Byl pro mě koněm snů a hrozně jsem si takového přála, což bylo vůči mému kladrubskému vraníkovi trochu nespravedlivé. Silvii jsem s Inicialem pomáhala, ale jezdila na něm vždy ona sama. Mně stačilo se s moudrým hřebcem přátelit, připomínal mi také mého ruského hřebce, který v té době byl již těžce nemocný.

Po stáži jsem se s Willmsovými občas vídala. Pak Royal Horse Gala Show, ve kterém mnoho let účinkovali, zkrachovalo a oni začali pracovat pro Apassionatu.

Psychické strádání
Přestěhovali se do malého zámečku ve Francii, kde však tráví minimum času, protože jsou prakticky stále na turné. Inicial zestárnul a nemohl již podstupovat denní trénink a vystoupení každý víkend spojené s náročným cestováním. Jeho člověk Silvie ho více a více opouštěla, protože musela pracovat, což znamená být pryč. Inicial začal chátrat, ale hlavně psychicky, protože fyzicky měl vše, co kůň potřebuje.

Jelikož mě s rodinou Willmsových pojí letité přátelství, loni jsme s maminkou Silvie Céline začaly o Inicialovi diskutovat, co by se pro něj dalo udělat. Navrhla, že mi ho darují, ale že musíme dát Silvii čas, abyse s jeho odchodem smířila. Tak se také stalo.

Cesta do Spomyšle
A z nesobeckého rozhodnutí Silvie se kůň stěhoval naposledy a to do Čech, do Spomyšle s tím, že mu mám zařídit aktivní důchod. Mně se tím zvláštním způsobem splnil můj sen, jediná vada je, že hřebci je již 22 let, a tudíž není z ekonomického hlediska chytré si ho pořizovat. Jenže naštěstí peníze nemusí vždy hrát hlavní roli.

Nastal happyend. My lidé jsme s koněm šťastní a on přes ztrátu své dlouholeté majitelky Silvie snad také. Jemný inteligent je úžasný na vyjížďce, je ochoten učit adepty jezdectví a se mnou se může účastnit malých show, protože ty ho neskutečně baví.

Vše bude pokračovat, dokud mu zdraví dovolí. Letos jste ho mohli vidět třeba na Dni koní a řemesel na Kuksu nebo na Sychrově ve spolupráci se skupinou historického šermu Merlet. Plánujeme i dále, protože Inicial se zatím chová, že je mu tak třináct let. Všichni si přejeme, aby tento výjimečný kůň byl s námi ještě dlouho.

Romana Hájková
Jezdecký klub Spomyšl