Během několika dní začne ve Stránce fungovat první kořenová čistírna odpadních vod na Mělnicku.

Vesnice se dvěma sty dvaceti obyvateli tak bude na poli rostlinného dočišťování vody z domovních čističek držet regionální prim.

Kořenová čistírna je pro Stránku podle starosty Štefana Dvorščíka jedinou možností, jak vyřešit situaci s odpadními vodami. Na celoplošné odkanalizování totiž vesnice s nízkým rozpočtem peníze nemá.

„Chtěli jsme, aby si lidé mohli u každého domu zřídit domovní čističky, ale to by mělnický odbor životního prostředí nepovolil, pokud bychom nevybudovali odkladiště vyčištěné vody. A právě k tomu účelu bude kořenová čistírna sloužit,“ vysvětlil starosta a dodal, že domovních čističek je ve Stránce zatím dvanáct. Do budoucna se však podle Dvorščíka jejich počet zvýši.

„Individuální čistírny budou muset mít výhledově všichni,“ připomněl.

Svážení vyčištěné vody z domovních čistíren na dočištění do nádrží s bahenními rostlinami si budou Stránečtí zatím zajišťovat sami, radnice ale do budoucna plánuje nákup cisterny, kterou by vodu od majitelů nemovitostí svážela za cenu nákladů.

Kořenovou čističku tvoří dvojice nádrží o celkové výměře tisíc metrů čtverečních, kde roste osm tisíc rostlin chrastice, kosatce a rákosu. Voda projde jejich kořenovým systémem a ve třetí nádrži se vsákne.

Dvorščík uvedl, že dvouletý zkušební provoz čističky, která stála bezmála tři miliony korun, se rozeběhne hned, jak vesnice obdrží potvrzený provozní řád.

„Čistírna je už po závěrečné kontrolní prohlídce, které se zúčastnili zástupci mělnického vodoprávního úřadu, zhotovitel a stavební dozor,“ vysvětlil starosta Stránky a dodal, že první cisterna by do čistírny měla dorazit do dvou týdnů.

Ekologickou raritu si ve Stránce prohlédnou starostové okolních vesnic i veřejnost. „Na jaro, až se areál čistírny zatravní, připravíme den otevřených dveří,“ uvedl starosta.

Další kořenová čistírna by během několika let měla vzniknout ve Vysoké. Potvrdil to mělnický starosta Ctirad Mikeš, pod jehož působnost spadá odbor životního prostředí.

„Jednání o její realizaci pokračuje. Vysoká spolu se spádovými vesnicemi je z hlediska enormních nákladů na odkanalizování na toto řešení optimální,“ konstatoval Mikeš.

Podle něho je kořenová čistírna nejefektivnější především pro malé obce s dvaceti až padesáti domy.