Na území farnosti se nachází deset kostelů, administrátor farnosti a kněz Peter Kováč by však rád přidal ještě jeden další. Ideálně někde poblíž neratovického centra.

K církvi se jenom v Neratovicích hlásí zhruba šestnáct set lidí. Kolik jich chodí každou neděli na mši?
V dlouhodobém průměru určitě takových sto padesát, většinou jde přitom o mladé rodiny s dětmi. Nepřicházejí ovšem pouze lidé z Neratovic, jezdí k nám například i Kostelečtí, kteří přitom patří ke staroboleslavské farnosti.

V Neratovicích sloužíte mše na třech místech – v kostelíku u Vojtěcha, v kapli Domu Kněžny Emmy a v lobkovickém kostele. Je toto důvod, proč jste se pustil do boje za nový kostel?
Z velké části ano. Kostel v Lobkovicích totiž nevyhovuje z hlediska kapacity ani zázemí, proto musím sloužit i na dalších místech. Samozřejmě by bylo optimální mít pouze jednu bohoslužbu, aby se celé společenství mohlo sejít na jednom místě. Nejlépe někde v centru města, aby to věřící neměli příliš daleko.

Církev však žádné pozemky poblíž centra nevlastní. Jak to chcete udělat?
Myšlenka postavit v Neratovicích nový kostel přišla spolu s restitucemi. Církev vlastní pozemek, na kterém je vybudovaný hřbitov v Lobkovicích. Napadlo mě, že by bylo lepší tento pozemek vyměnit za jiný, vhodný pro stavbu kostela, než aby ho od nás město vykupovalo.

Máte už vybranou nějakou vhodnou lokalitu, kde by kostel mohl stát?
Ano, asi před měsícem jsem podal na město oficiální žádost se čtyřmi možnými lokalitami. (Jde o lesík u budovy městského úřadu v Kojetické ulici, lesík u železničního nádraží, bývalou školku u nemocnice a parkoviště na rohu ulic Mládežnická a Kpt. Jaroše. Rada města byla s tímto návrhem minulý týden seznámena a na příštím zasedání, na které by měl být podle starostky města Lenky Mrzílkové pozvaný také Peter Kováč, radní vše znovu projednají. – pozn. redakce)

Výstavba kostela je mnohamilionovou záležitostí. Kde chcete peníze sehnat?
Pražské arcibiskupství má nastavený určitý systém, kdy jednu třetinu prostředků uhradí farnost, jednu třetinu arcibiskupství a zbytek zaplatí sponzoři, je-li to samozřejmě možné. My bychom rádi získali peníze právě z restitucí. A počítáme i s variantou, že bychom si museli vzít úvěr a spláceli ho.

Stavba nového kostela tedy asi není záležitostí několika nejbližších měsíců, že?
To určitě není, půjde spíš o roky. Mnoho let. Nicméně ta myšlenka tady existuje už dlouho, vždyť o výstavbě kostela se začalo poprvé vážně uvažovat koncem šedesátých let. A krátce po revoluci se dokonce začalo se stavbou.

Opravdu? Kde?
Naproti vojtěšskému kostelíku, který mimochodem církvi nepatří, nespravuje ho. Jsou tam zalité betonové základy. Původní projekt byl hodně velkorysý, počítal s vybudováním kostela, komunitního centra a něčeho, jako je Dům Kněžny Emmy. Nakonec z toho ale sešlo.

A jaká je vaše vize?
Všechno se odvíjí od potřeb společenství. Líbilo by se mi, kdyby součástí kostela bylo jakési centrum se sálem, učebnou a dalšími místnostmi, ve kterých by se mohly odehrávat různé volnočasové aktivity, přednášky, kulturní programy. A samozřejmě výuka náboženství. Dnes musíme tyto akce dělat na faře v Kojeticích nebo na dalších místech, například v neratovickém Klubu důchodců. Bylo by dobré, kdyby kostel stál na takovém místě, abychom mohli  jeho blízké okolí využívat při akcích, které pořádáme pro děti, jako jsou například různé tábory.

VIZITKA
Peter Kováč pochází ze slovenského města Čadca. Vystudoval strojnickou fakultu na bratislavské univerzitě, a poté teologii v Česku, kde žije už patnáct let. Než přišel do Neratovic, kde působí od podzimu 2012, byl knězem v Nymburku. Pracovně je vždy nejvíce vytížený o víkendu, pokud má volnou chvilku, dělá administrativu nebo si zajde vyvětrat hlavu na farní zahrádku.