Kostely obvykle slouží k modlitbám a bohoslužbám. O některé stavby však církve nejeví zájem, ať už kvůli úbytku věřících nebo z finančních důvodů. Mnohé kostely totiž chátrají a jejich provoz, údržba a oprava stojí velké peníze. Takových staveb se pak církve rády zbaví.

Například chlumínský kostel sv. Maří Magdalény, který je už léta zavřený, převedla podle starosty vesnice Václava Pokorného římskokatolická církev na obec. „Kostel jsme převzali, protože je třeba ho opravit. Církev ale do rekonstrukce investovat nechce, protože tam lidé nechodí," potvrdil.

Chlumín na opravu kostela žádá o dotaci z programu záchrany kulturních památek, potřebovat bude zhruba 15 milionů korun. „Rekonstrukce je rozvržená do čtyř etap až do roku 2020. Čekáme na vyjádření ministerstva kultury, zatím nevím, zda na dotaci dosáhneme," připomněl starosta.

Půl milionu za holubí trus

Bez ohledu na dotaci už musela obec investovat přes půl milionu za likvidaci holubího trusu a zasíťování oken, aby se ptáci znovu nedostali dovnitř budovy. Pak přijde na řadu nová krytina střechy.

Až bude stavba zabezpečená, chtějí v ní Chlumínští pořádat různé kulturní akce, například vánoční besídku školy nebo třeba koncerty. „S církví máme ujednáno, že bude-li chtít kostel využít ke svým účelům, umožníme jí to," upozornil Václav Pokorný.

Ani evangelický kostel v Mělnickém Vtelně už neslouží svému původnímu účelu. Podle starostky vesnice Hany Rašákové ho obec koupila od soukromého vlastníka v devadesátých letech minulého století za zhruba 40 tisíc korun.

Převoz mobiliáře a prodej

„V sedmdesátých letech došlo k velkému úbytku věřících. Církev proto převezla veškerý mobiliář z kostela do Mladé Boleslavi a všechno to tu prodala," popsala starostka s tím, že nový vlastník měl zájem především o faru a přilehlé pozemky. „Kostel byl tak trochu navíc, takový danajský dar," vysvětlila.

Majitel se však o své nemovitosti nestaral. Když byl na konci devadesátých let vyhlášen dotační titul na zřízení domovů pro seniory, obec nechala zpracovat projekt, faru i kostel odkoupila a z fary udělala dům s pečovatelskou službou.

Kostel obec rekonstruovala postupně, hodně jí pomohla dotace, kterou získala v roce 2014. V prosinci stejného roku pak bylo v kostele otevřeno kulturní centrum. „Přistavěli jsme kavárnu a letní amfiteátr. Chybí ještě dětské hřiště a nová zeleň v areálu, z projektu vypadla také oprava kazatelny a krucht," připomněla Hana Rašáková.

Koncerty, výstavy i svatby

V kostele se nyní konají koncerty a výstavy, ale také civilní svatební obřady, o které je velký zájem. „Od doby, co nabízíme svatby v kostele, jsme naši obřadní síň v budově úřadu k těmto účelům nevyužili. Všichni snoubenci chtějí být oddáni v kostele, který má své kouzlo a hezkou atmosféru," popsala starostka.

V příštím roce se navíc v kulturním centru Kostel bude konat i jedna církevní svatba. „Přijede evangelický farář z Mladé Boleslavi," vysvětlila starostka Mělnického Vtelna a dodala, že v kostele se na Štědrý den slouží také Půlnoční mše.