Lidé, kteří tráví horké dny u vody na Mělnicku, strach ze sinic a řas mít nemusejí. Na umělých i přírodních koupalištích v regionu je totiž podle hygieniků voda nezávadná, jsou tak vhodná ke koupání.

Ačkoli vysoké teploty posledních dní, které překračují třicítku, přispívají k rozšiřování nebezpečných sinic a řas ve vodě, zdravotní problémy 
z jejich rozšíření prý zatím nehrozí. To platí ovšem pouze pro koupaliště, která jsou pod dohledem odborníků z hygienické stanice.


Každý rybník není ke koupání

Potvrdila to vedoucí mělnického oddělení hygieny obecné a komunální Šárka Hatašová. „Dozorujeme umělá koupaliště v Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích a ve Mšeně. Z těch, která se kvůli absenci recirkulace řadí mezi přírodní koupaliště, jde o betonové nádrže v Cítově a v Želízích," uvedla Šárka Hatašová a upozornila na to, že voda v pískovnách, rybnících a jezerech, která nemají provozovatele a nejsou schválenými koupališti, může být zcela jiná. Do této kategorie, která nepodléhá kontrolám hygieniků, spadá například ke koupání hojně využívaná pískovna Baraba u Cítova nebo jezero na Harasově.

Provozovatelé schválených přírodních koupališť musejí jednou do měsíce zajistit rozbory vod. Vedle toho ale hygienici provádějí i další namátková měření. „Před zhruba patnácti lety jsme nabírali vzorky například i na Harasově, ale k tomuto místu už se dlouhou dobu nikdo jako provozovatel nepřihlásil," poznamenala hygienička.

Jisté je, že se v Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích, Mšeně, Cítově i Želízích mohou lidé osvěžovat bez rizika vyrážek, ekzémů nebo střevních problémů. 
A bezpečno je i v přírodních koupalištích ve Lhotě a Konětopech, která spadají pod hygieniky z Prahy východ. Podle ředitelky tamního odboru hygieny obecné a komunální Libuše Polanské se o kvalitě vody na jednotlivých koupalištích mohou lidé ujistit na webu krajské hygienické stanice.


Sinice způsobují ekzémy i průjmy

Přemnožené sinice vytvářejí na vodě zelenavý povlak, vodní květ. Koupání v takové vodě je rizikové, sinice totiž obsahují toxické látky, které způsobují řadu zdravotních problémů. Nejčastěji to jsou vyrážky, ekzémy, záněty spojivek nebo střevní problémy.
Pokud milovníky koupání přece jen zláká voda se zvýšeným výskytem sinic, hygienici doporučují nepobývat v ní déle než deset minut a potom se pořádně osprchovat.

Vodní řasy mohou být také nebezpečné. Mohou způsobit kožní vyrážky a po vypití vody, ve které se objevují, i zažívací potíže.

TEST KVALITY VODYVýskyt sinic nebo řas ve vodě může každý zjistit jednoduchým způsobem. Do čiré láhve nalijte vodu až po hrdlo a nechte ji asi dvacet minut na sluníčku v klidu stát. Pokud se na hladině utvoří zelený prstenec a voda jinak zůstane čirá, pak je to známka toho, že se ve vodě vyskytují sinice. Jestliže zůstane voda zakalená rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, jsou ve vodě řasy.