Ubalit si jointa a jít si za školu zakouřit. Žádný problém. Dnes už marihuanu běžně kouří školáci na základních školách. Úplnou výjimkou nejsou ani devítileté děti.

Podle průzkumů na školách zkusila kouřit marihuanu celá třetina jejích dětí. „Zneužívání této látky stále mezi školáky narůstá. Nejhorší na tom je, že je marihuana prezentována jako neškodná nebo dokonce léčivá látka. Vznikají tak falešné představy o jejích zdravotních dopadech. Léčivé účinky totiž mají jen určité složky z konopí,“ řekl Karel Hampl, lékař mělnické poradny pro prevenci a léčbu závislostí.

Školáci to nemají jednoduché. Na jedné straně ve škole i doma poslouchají preventivní přednášky o škodlivosti marihuany a jejích zdravotních následcích, na straně druhé vidí v ulicích davy mladých lidí požadující její legalizaci. Často si sami nevědí rady, nedokáží se orientovat, kdo z těchto dvou skupin má vlastně pravdu.

Doktor Hampl má letité zkušenosti s lidmi, kteří se marihuany nechtějí, nebo dokonce už nemohou vzdát: „Do mé ordinace přišel mladík, který měl závažné zdravotní komplikace. Zjistili jsme, že pravidelně kouří trávu. Musel toho okamžitě nechat, jenže on za týden přišel a řekl mi, že to nedokáže.“ Lidé mají stále mylnou představu o tom, že závislost na marihuaně neexistuje. Podle doktora Hampla opak je pravdou.

Marihuana je nebezpečná už tím, že je odborníky vnímána jako vstupní droga. Znamená to, že velmi často její uživatelé přecházejí k jiným drogám, jako jsou třeba pervitin nebo heroin. Ani zdravotní následky nejsou zanedbatelné.

Kouření marihuany značně ovlivňuje vývoj osobnosti. Může tedy vést až k jejím závažným poruchám, jako je například schizofrenie. Jestliže je dítě zatíženo nějakou genetickou nemocí v rodině, například roztroušenou sklerózou nebo demencí, pak je velmi pravděpodobné, že se při kouření marihuany tato nemoc rozjede i u něj.

Ředitel Dětského domova v Sazené potvrzuje alarmující počet nezletilých kuřáků a prozradil, že z jeho 14 svěřenců ve věku od třinácti do devatenácti pravidelně marihuanu kouří dva, většina z nich to zkusila, někteří si dají příležitostně. „Snažíme se proti tomu bojovat tak, že provádíme testy, při nichž v moči máme možnost zjistit přítomnost návykových látek,“ řekl Beránek. Na takový přístup kontroly přistoupily i některé základní školy.

Drogy na Mělnicku problémem jsou. Řeší je snad všechna zařízení, ve kterých jsou děti. Do poraden přichází ale jen zlomek z nich. „Je dobře, když přijdou tehdy, když ještě nejsou závislými. Většinou tyto školáky přivádí rodiče, a to je dobře. Čím dříve se problém podchytí, tím vyšší je úspěšnost vyléčení,“ doplnil Karel Hampl.

V minulém roce navštívilo tuto ordinaci celkem 60 dětí ve věku od 14 do 19 let. Marihuanu kouřilo 25 kluků a 18 holek, 5 kluků a 5 dívek bylo závislých na pervitinu, dva kluci čichali prchavé látky, s kombinací drog přišly čtyři dívky a jedna se léčila ze závislosti na tabáku.

Diskuzi a také anketu o kouření marihuany na Mělnicku naleznete po kliknutí na tento odkaz!