„Záleží na počasí, ale v posledních letech je už v červenci pro včely v přírodě málo květů a začínáme je krmit," vysvětluje Kamila Rubešová, s níž se setkávají i zákazníci kozomínské Medové prodejny.

Čím včely krmíte?
Necháváme jim část medu a přidáváme roztoky cukru s vodou.

Kdy se vytáčí med, který včely v sezoně vyrobí?
Pokud se nechá v úlech a vytočí se až po celé sezoně, získá se med květový nebo smíšený. My ale vytáčíme častěji a máme pak i jednodruhový med, například akátový, lipový nebo slunečnicový. Záleží na lokalitě, kde se právě úly nacházely.

To nemáte úly na stálých místech?
Máme úly na pěti místech, v Kozomíně, Zlončicích a Veltrusech, kde jsou i zimoviště. Ale několikrát v sezoně je převážíme na další místa, aby měly včely bohatší pastvu.

Je v přírodě stále dost květů, aby včely mohly naplnit své poslání?
Na polích je hodně řepky, ale zase to znamená pouze jeden druh pylu. A včely potřebují různé květy, moc jich už není, sem tam slunečnice, lípy nebo akáty. Snažíme se alespoň na zahradě pěstovat to, co je pro včely dobré.

Co teď na konci léta čeká včelaře?
Aktivní sezona je za námi, z úlů se vyndávají medníky s rámečky, vytáčí se z nich med, čistí se od nánosů propolisu, a když jsou připravené na zimu, uloží se do chladu. Následuje také ošetření úlů.

Jak včelaři nakládají s propolisem, kterému se říká včelí tmel?
Nabízíme surový propolis, kterým se léčí například bradavice nebo kuří oka. Také ho samozřejmě prodáváme firmám, které ho používají například do mastí.

A na co se dá použít včelí vosk?
Doma si lidé ze surového vosku dělají například masti nebo svíčky. Je také dobrý na vymazání plechu. Jinak se používá v průmyslu například v kosmetice.

Dá se odhadnout, kolik máte včel?
Těžko. Mění se to i podle ročního období. Jsou včely letní, žijící šest až osm týdnů, a pak zimní, které se rodí teď na sklonku léta a žijí půl roku. Musí včelstvo převést přes zimu do další sezony.

Kolik jich v úlech na zimu zůstává?
To se také nedá přesně říci. Záleží na tom, jak je včelstvo silné. Pro dobré přezimování je lepší mít silná a zdravá včelstva, na váhu je to asi kilogram včel, tedy deset tisíc jedinců.

Míváte potíže s nemocemi včel?
Naštěstí ne. Víme, že musíme vědět, co se v úlu děje, včely nemůžete nechat bez dohledu, musíte se jim věnovat.

Jak jste se s manželem ke včelaření dostali?
Můj tatínek míval sice pár úlů, ale se včelařením jsem se více seznámila až prostřednictvím manžela, který se včelám věnuje odmala. Na statku, ze kterého pochází, včelařil už jeho děda.

Sladí se u vás doma jen medem?
Většinou ano, dokonce i kafe. Nebo když zavařujeme, používáme med spolu s cukrem.