Od loňského roku, kdy jarní vyhláška zakázala vyplácet ve sběrnách peníze zákazníkům hotově, klesl počet krádeží kovů 
v Mělníku o více než polovinu. Potvrdil to šéf místních strážníků Ladislav Hošmánek.

Cílem krádeží kovů ve městě byla v minulosti například kanálová víka, u nichž šlo o přestupky. Další krádeže, například měděných okapů nebo kabelů, řešili policisté většinou jako trestné činy.

„Krádeží kovů výrazně ubylo, častěji ale mizí papír z kontejnerů na separovaný odpad," uvedl Ladislav Hošmánek s tím, že lidé, kteří odvážejí uskladněný papírový odpad z modrých kontejnerů, se skutečně dopouštějí přestupku krádeže.

„Snažíme se tomu předcházet prevencí, například prostřednictvím kamerového systému," poznamenal ředitel mělnické městské policie, podle kterého jsou pachateli často lidé bez majetku, kteří postihy za krádeže papíru většinou nezaplatí.

Loňská změna vyhlášky, podle které musí být platby za odevzdané suroviny provedeny bezhotovostním převodem na účet nebo poštovní poukázkou, snížila tržby sběren a zvýšila administrativu.

Shodné zkušenosti má i Kovošrot ve Klích. Podle jeho provozovatelky Renaty Artlové jsou nevýhodou stávajícího systému naštvaní zákazníci a čas strávený na poštách kvůli zasílání složenek. Naopak výhodou je nižší částka v hotovosti v pokladně provozovny.

Podle Jiřího Kubrychta ze společnosti Kovošrot Group CZ má loňská vyhláška dopad spíš na běžné lidi. „Narostla administrativní zátěž, zákazníci jsou otrávení," řekl. Podle jeho mínění přitom lidé, kterým se nepovede prodej kradených kovů, začnou krást něco jiného.