Cyklistická sezona už začala a je bohužel přínosná nejen pro sportovce, kteří na bicyklech vyrážejí do ulic a do přírody, ale také pro zlodějíčky všeho druhu. Ti využívají často lhostejného zabezpečení jízdních kol a míří i do míst, kde majitelé svá jízdní kola parkují přes noc.

Jedním z posledních případů je krádež dvou horských kol přímo ze společných prostor panelového domu. „Pachatel policii stále uniká,“ řekl mělnický policejní mluvčí Karel Sulek. Tehdy zloděj přišel k lupu za více než osm tisíc korun.Krádeže kol jsou bohužel běžným jevem, ke kterému se uchýlí i méně zkušení chmatáci. Jen od začátku letošního roku eviduje policie na Mělnicku dvacet krádeží bicyklů, což ale rozhodně není reálný počet krádeží. „Lidé nám krádeže kol často ani nehlásí,“ poznamenal mluvčí Sulek.

Podle policistů stačí přitom jen malá chvilka péče při zajišťování kola a zloději může majitel krádež nejen znepříjemnit, ale mnohdy i znemožnit. Velký počet zlodějíčků totiž krade kola víceméně náhodně a bez použití nářadí. „Lidé by si měli všímat řádného zajištění nejen společných prostor v panelových domech, ale i dostatečného uzamykání kol u nákupních center, koupališť a podobně,“ poznamenal Sulek s tím, že kolo by měl majitel, pokud to jde, připoutat k pevnému bodu, jako je například zábradlí či ještě lépe – stojan na kola. „K pevnému předmětu je dobré kolo připoutat i v prostorách, kam kolo ukládáme,“ podotkl Sulek.

 

Od roku 2000 si v Mělníku můžete nechat zaevidovat své kolo do databáze městské policie? Ta vaše kolo nafotí a zapíše si důležité údaje. V případě krádeže je pak větší pravděpodobnost, že se vám ztracené kolo vrátí zpět domů. Evidenci kol zajišťují strážníci na více místech regionu. „V současné době zaregistrujeme kolem deseti jízdních kol ročně,“ uvedl Ladislav Hošmánek, zástupce ředitele Městské policie Mělník.