Téměř tři tisíce korun ušetří za pololetí studentka čtvrtého ročníku mělnického gymnázia Radka Konečná na dopravě do školy.

Na podzim se totiž přihlásila do nového systému žákovského jízdného. Cestu do školy jí tak po doručení potvrzení o školní docházce za minulé pololetí proplatí Středočeský kraj.

„Byla bych hloupá, kdybych o proplacení jízdného nepožádala, když ta možnost existuje. Využívala jsem žákovské jízdné už v minulém školním roce,“ řekla studentka, která do Mělníka dojíždí z Dolních Beřkovic. Za autobus každý den zaplatí osmadvacet korun.

Žáci základních a středních škol, kteří se vloni na podzim přihlásili do systému žákovského jízdného, mají právěve čtvrtekposlední šanci poslat na kraj potvrzení o docházce za první pololetí. Jinak riskují, že nedojde včas a peníze nedostanou.

Úředníci musejí mít podle mluvčí Krajského úřadu Středočeského kraje Berill Maschekové doklad na stole nejdéle v pondělí.

„Potvrzení školní docházky k žádosti o refundaci žákovského a studentského jízdného musí být doručené na kraji do 28. února. Je možné ji také odevzdat přímo na podatelně kraje,“ konstatovala Mascheková.

V letošním školním roce poskytuje Středočeský kraj příspěvek na žákovské jízdné žákům a studentům od šesti do devatenácti let, kteří mají trvalé bydliště na území Středočeského kraje.

Termín pro podání žádosti o refundaci jízdného na druhé pololetí je 18. březen. Potvrzení o školní docházce za druhou polovinu školního roku pak musejí rodiče školáků nebo studenti na kraj doručit do 15. července letošního roku.