Příští podoba centra města, která byla v minulosti příčinou ostrých sporů mezi kralupskými politiky, míří k cíli. Architekti z nezávislých firem už zpracovali dvě urbanistické studie. „Hodnotit je bude nová komise, složená z pěti renomovaných architektů,“ uvedl kralupský místostarosta František Kyllar a připomněl, že na hodnocení obou možných verzí příští podoby centra by se měli podílet i občané protřednictvím dotazníku. Poslední slovo budou mít zastupitelé, kteří vítěznou studii schválí na zasedání 26. června.

Občané se s oběma studiemi mohou seznámit v přízemí obchodního domu Máj na Palackého náměstí, kde začne přesně za týden výstava grafických návrhů a maket, doplněná krátkým snímkem, v němž architekti představí výsledky práce obou firem. Otevřena bude po dobu čtyř týdnů ve všedních dnech od 10 do 18 hodin a každou neděli od 13 do 18 hodin. Další příležitost budou mít občané 6. června v kulturním domě Vltava, kde se od 18 hodin koná veřejné setkání s architekty, zastupiteli a členy pracovní komise Centrum.

Na sklonku června už bude jasné, který návrh uspěl. „Podle něj bude zpracována projektová dokumentace, která je jedním z prvních kroků k možnosti ucházet se o dotace,“ vysvětlil místostarosta Kyllar. Náklady na rekonstrukci kralupského centra by měly podle odhadů odborníků dosáhnout přibližně 1,3 miliardy korun.

Sporná možnost, podle které by měla v novém centru vzniknout radnice představbou hotelu Praha, padla už před časem. Architekti proto hledali jiné možnosti, kam umístit radnici, do níž by se vešli všichni kralupští úředníci. Ti zatím působí na třech pracovištích – na Cukrovaru, na Palackého náměstí a v Přemyslově ulici. V novém centru by vedle radnice měly být například i kanceláře, byty nebo obchůdky. Studie řeší i dopravu, parkování nebo zeleň.