Zrušení kralupských městských jeslí, s nímž kralupští zastupitelé přišli až po zápisech na další školní rok, zamotalo hlavu mnoha rodičům malých dětí.

Pokládali si tak otázku: kam dáme dítě, když nám ho školky ještě nevezmou? Bezradné byly zejména maminky, které musejí nebo chtějí nastoupit do zaměstnání.

Řešení se ale rýsuje. Své ratolesti mohou umístit do podobného zařízení. Soukromého.

Hlídání malých dětí ve městě totiž zajišťuje také nedávno otevřené Vzdělávací centrum od A do Z, které sídlí v bývalém stacionáři pro alergické děti v Třebízského ulici.

Provozovatelka centra Eva Klesová tam v zimě otevřela takzvaný hlídací koutek pro děti s provozem od osmi hodin do poledne. To se ale teď změní.
„Když mě oslovili rodiče dětí, které nemohou své děti umístit do jeslí, rozhodla jsem se, že přejdeme na typ miniškolky, provozované od osmi až do šestnácti hodin, se zaměřením na děti od dvou let. Platí to už nyní,“ vysvětlila Klesová.

Zařízení v současné době navštěvuje sedm dětí ve věku od dvou do čtyř let.

„Maminky je k nám vodí během týdne na různý počet hodin, když si potřebují něco zařídit. Kapacitu máme pro zhruba patnáct dětí. Vycházím přitom z počtu zařízení v sociálním zázemí, i když městské jesle měly na mnohem menším prostoru kapacitu o pět dětí vyšší,“ vysvětlila provozovatelka centra a dodala, že optimální počet dětí, které mohou se zachováním komfortu miniškolku navštěvovat, je patnáct až dvacet.

Jakou částku by rodiče za své děti měsíčně platili, zatím není jasné. „Snažíme se ceny posunout co nejníž, abychom maminkám vyšli vstříc,“ řekla Eva Klesová, v jejímž zařízení stojí v současné době hodina 56 korun. Měsíční školkovné tak vychází na bezmála devět a půl tisíce korun bez stravy. Cena prý ale půjde dolů. „Určitě budou cenově zvýhodněni rodiče, kteří k nám umístí dítě na osm hodin každý den,“ doplnila Klesová.

Soukromá školka má podle ní i své výhody. „Pokud matka s tříletou rodičovskou dovolenou umístí své dvouleté dítě do soukromého zařízení, zůstane jí rodičovský příspěvek. Ve státních jeslích by v případě nástupu do práce o tyto peníze přišla,“ vysvětlila Klesová.

Kralupská radnice se navíc rozhodla, že na pobyt dětí mladších tří let v miniškolce bude částečně přispívat. Potvrdil to místostarosta města Libor Lesák (ODS): „Dosud jsme nákladný provoz jeslí dotovali skoro pěti tisíci korunami na jedno dítě, což bylo znevýhodnění oproti dětem, které navštěvují školku. Na ty přispíváme zhruba devíti sty korunami. Nyní jsme proto nabídli miniškolce dotaci tisíc korun,“ řekl Lesák.

Výše příspěvku města však není konečná, zastupitelé o ní mají ještě jednat na příštím zasedání, až budou znát přesnou sumu za umístění dítěte v A–Z centru.

Postup radnice se příliš nelíbí opozičním zastupitelům. „Pokud radní argumentují, že provozem jeslí zvýhodňujeme některé rodiny před jinými, jak si potom máme vysvětlit návrh na zavedení grantů, z nichž by bylo ze strany města podporováno soukromé podnikání v oblasti hlídání dětí?“ uvedl Antonín Seidel (ČSSD).