Do dílen v bývalém areálu Aera Vodochody, které stojí naproti kralupskému vlakovému nádraží, se už brzy pustí bourací technika.

Zastupitelé města se totiž shodli, že budovy v havarijním stavu nechají srovnat se zemí. Z fondu rezerv uvolnili na demolici dílen milion korun.
Před lety město koupilo areál vodochodské fabriky za deset milionů korun. Potvrdil to kralupský místostarosta Libor Lesák: „Areál jsme koupili, když končil jeho provoz, abychom měli ucelené území 
v centru v majetku města."

Chátrající dílenský areál v Kralupech nad Vltavou se pak stal útočištěm bezdomovců, narkomanů a zlodějů kovů, kteří se spolu s časem na stavu budov značně podepsali. Podle ředitelky kralupské městské policie Evy Kostlivé loni strážníci v areálu řešili tři krádeže a v letošním roce už další dva. „Šlo například o krádeže ocelových překladů na okny, zmizely okapy i radiátory. V současném stavu je přitom vstup do areálu opravdu rizikový," prohlásila Kostlivá a dodala, že proto hlídky strážníků bývalé dílny v havarijnímu stavu kontrolují pouze vizuálně.

Přesto zloději strážníkům neuniknou. „Máme zmapované všechny přístupové cesty do areálu, takže si na případné pachatele počkáme, většinou nám je oznámí přímo obyvatelé lokality nebo na ně narazí sami strážníci při běžné hlídkové činnosti.

Do dnešního dne mají firmy městu předat své nabídky na demolici budov. Radnice si zároveň nechá vypracovat studii na budoucí využití areálu o výměře zhruba sedmnáct tisíc metrů čtverečních, který chce podle Lesáka nabídnout developerům.

„Studie ukáže, zda budou prostory vhodné například pro stavbu rodinných domů nebo kancelářských objektů," uvedl místostarosta.

Místostarosta Libor Lesák připomněl, že vedení města pak rozhodne, jak by měl být bývalý areál Aera využit. A s tím ho také nabídne k prodeji. „Zájemce o pozemek se bude muset ve smlouvě zavázat, že bude záměr města realizovat," doplnil Libor Lesák a dodal, že nová výstavba by měla oživit centrum města a navázat na jeho postupnou přestavbu.