Naděje na získání dotace na rekonstrukci tělocvičny kralupské základní školy Generála Klapálka je nenávratně ztracena. Město nákladnou opravu zaplatí ze svého.

Deníku to potvrdil kralupský místostarosta Libor Lesák. „Ze Státního fondu životního prostředí nám oznámili, že dotaci nedostaneme. Veřejné objekty už totiž nebudou do dotačního titulu Zelená úsporám zařazeny,“ řekl Lesák a dodal, že rekonstrukci tělocvičny, která je v havarijním stavu, už ale není možné odkládat.

Rada města by proto na své úterní schůzce měla rozhodnout o vypsání výběrového řízení na zhotovitele.

Náklady na generální opravu tělocvičny se budou pohybovat kolem patnácti milionů korun. Peníze půjdou z městské pokladny. „V rozpočtu počítáme s rezervou na spolufinancování případně získaných dotací. Ale vzhledem k tomu, že letos dotace nezískáme nejen na tělocvičnu, ale i na opravu kulturního střediska a sportovní haly, použijeme je na uhrazení celé rekonstrukce,“ vysvětlil Lesák.

Oprava tělocvičny je podle ředitelky školy Dagmar Knöpfelmacherové nezbytná. „Pokud by k tomu nedošlo, museli bychom tělocvičnu zavřít, začíná být opravdu nebezpečná. V zimě ji není možné vytopit, dovnitř zatéká, skleněné výplně pláště budovy jsou popraskané a ve špatném stavu je i podlaha a sociální zařízení,“ popsala závady ředitelka školy.

Tělocvičnunejvětší kralupské základní školynevyužívají jen školáci, ale i tělovýchovné spolky. Závislí jsou na ní kralupští volejbalisté, kteří v tělocvičně pořádají pravidelné tréninky a turnaje.

Stavaři by měli s rekonstrukcí podle Lesáka začít o letních prázdninách. „V červnu a začátkem července se ve škole ještě konají sportovní turnaje, takže hned poté se s rekonstrukcí začne,“ připomněl Lesák a řekl, že od poloviny října by už moderní tělocvična mohla opět sloužit školákům a dalším kralupským sportovcům.

Rekonstrukce se dočká až na samotnou hrubou stavbu téměř vše. „Oprava zahrnuje nové opláštění budovy, střechu, okna, světla a topení. Nevyhovující parkety položené pouze na betonu nahradí sportovní palubová podlaha,“ konstatoval místostarosta.