Provoz by se měl podle předpokladů rozjet až na sklonku října. Potvrdila to mediální zástupkyně České rafinérské Věra Koubová, která zároveň vyloučila, že by odstávka ovlivnila zásobování českého trhu pohonnými hmotami.

Podle Věry Koubové společnost k dlouhodobé odstávce přistoupila kvůli periodické údržbě a inspekci výrobního zařízení.

„Vedle standardních oprav, čištění, prověřování a zákonem vyžadovaných revizí dojde i na některé velmi náročné opravy a technologické změny," konstatovala Koubová a dodala, že půjde například o přetrubkování pecí na destilaci ropy, výměna kolony na aminové jednotce a naplánované opravy na reaktoru a generátoru jednotky fluidního katalytického krakování.

Během odstávky bude v rafinérii pracovat okolo tisíce pracovníků dodavatelských firem, kteří se budou podílet na sedmnácti investičních akcích, mezi nimiž je například projekt kontinuálního měření emisí spalin síry, který by měl přispět ke zlepšení životního prostředí v okolí.

Obyvatel Kralup nad Vltavou by se déle než měsíc trvající odstávka neměla podle Věry Koubové nijak dotknout. „Během odstavování a opětovného zahájení provozu ovšem nelze vyloučit takzvané flérování, které bude pracovníky rafinerie v maximální možné míře omezeno," připomněla mediální zástupkyně společnosti a uvedla, že v některých momentech může dojít i ke zvýšení hluku. Do areálu totiž bude vjíždět těžká technika.

Řidiči se podle České rafinérské nemusejí strachovat, že by z pistolí u čerpacích stanic v době přerušení výroby neproudily pohonné hmoty. Na expedici se totiž odstávka nevztahuje.

„Na tuzemský trh budeme dodávat pohonné hmoty ze zásob. Litvínovská rafinerie navíc jede na plný výkon," poznamenala Věra Koubová.

Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie v Česku, a to v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Většinovým vlastníkem společnosti je s podílem převyšujícím jednapadesát procent skupina Unipetrol, menšinové podíly drží italská skupina Eni a britsko – nizozemský Royal Dutch Shell.