Věra Čížková má ve své sbírce asi šest set kočárků. „Spočítané je nemám, protože jsou ve skladech na čtyřech různých místech," vysvětluje sběratelka.
K zálibě, které se věnuje každou volnou chvilku, ji před čtrnácti lety přivedly záplavy.

Když její dům zasáhla velká voda, přišla o všechny vzpomínky na dětství. Patřil mezi ně i kočárek, ve kterém jako malá vozila panenky. Po čase zahlédla ve starožitnostech stejnou košatinku. A musela ji mít. Netušila tehdy, že se stane sběratelkou.

Všechny kočárky z její sbírky ale ze starožitností nepocházejí. Spíš z půd, sklepů, kůlen nebo stodol… Mezi zatím posledními kusy je proutěná princeska (na snímku v kruhu), která pochází z let 1890 až 1910.

„Věnoval mi ji spolu s dobovým sporťákem dárce z Prahy, který koupil chalupu za Mnichovým Hradištěm a kočárek tam našel," říká Věra Čížková, která letité kočárky i restauruje. 

Nové Muzeum 
historických kočárků Kralupy nad Vltavou
Minická ulice, v areálu podniku, nad prodejnou barev,
otevřeno od 1. září 

čtvrtek od 14 do 16 hodin

sobota od 10 do 12 hodin

neděle od 14 do 16 hodin
… a kdykoli jindy po dohodě na čísle 776 448 886

Darovaná princeska, která má děravou proutěnou korbu a boudu na cáry, zatím zůstane v původním stavu. 
„Je to ukázka, jak kočárky vypadají, když se mi dostanou do ruky," vypráví sběratelka, která se při restaurování snaží zachovat co nejvíce původní verzi.

„Každým zásahem může kočárek ztratit na ceně. Stává se, že lidé chtějí prodat osmipérák a všechny rezivějící kovové části natřou stříbřenkou, je to pak spousta práce, než ji dostanete dolů. Teprve poté se může kov opískovat a natřít proti korozi," vysvětluje Věra Čížková, podle které kdysi na kočárcích pracovalo pět řemeslníků, kovář, kolář, truhlář, košíkář a čalouník.

Věra Čížková sbírá nejen historické a retro kočárky, ale také kočárky loutkové. „Panenkám se kdysi říkalo loutky, kočárky, ve kterých je děti vozily, proto byly loutkové," vrací se do minulosti sběratelka, která schraňuje také staré panenky a domečky, pokojíčky nebo kuchyňky, retro oblečení i další věci pro miminka.

„Strašně mě mrzí, když mi pak na výstavách návštěvníci vyprávějí, co všechno měli na půdě nebo ve stodole a vyhodili, protože to překáželo," lituje sběratelka, podle které se na výstavách baví lidé různého věku. „Každý z nás se vozil v kočárku. A rádi vzpomínáme," míní Věra Čížková.