Podle kurátorky Jacqueline Lasunovové jde o unikátní putovní výstavu z petrohradského antropologického muzea, která se po třinácti letech vrátila do Česka.

„Na vlastní oči mohou návštěvníci spatřit například lidi se dvěma hlavami, čtyřma očima, několik siamských dvojčat nebo muže s vlčím syndromem. Setkají se i s největším, nejmenším a nejtlustším člověkem naší planety," vysvětlila kurátorka a doplnila, že ve všech případech jde o figuríny lidí, kteří skutečně žili nebo dokonce dosud žijí.

Téma expozice je neetické jen zdánlivě, ještě v devatenáctém století lidé s různými, většinou drsnými druhy postižení jezdili jako atrakce po poutích nebo putovali s cirkusy.

Podle správce výstavy Katastrofy lidského těla Luďka Havránka to pro ně ale byla šance, jak se svým handicapem přežít. „A především se uživit, nezůstávali nechtění na krku svým příbuzným, ale dokázali se o sebe touto cestou postarat sami," poznamenal správce výstavy.

Jacqueline Lasunovová připomněla, že znetvořené bytosti byly výzvou pro vědce, kteří se snažili přijít na to, proč se člověk někdy narodí tak postižený i jak by se tomu dalo předcházet.

Petrohradští specialisté z antropologického muzea dokázali vytvořit věrné napodobeniny lidí s nevídanými anomáliemi. „Pro věrohodnost použili lékařské oční i zubní implantáty nebo pravé lidské vlasy, proto také voskové figuríny působí dokonale živým dojmem," doplnila kurátorka.