Podle ředitele muzea Jana Racka je hlavním účelem výstavy představit reprezentativní výběr řemesel v Kralupech nad Vltavou přibližně v letech 1890 až 1940.

„Budou to ty profese, k nimž muzeum vlastní určité předměty nebo se je podařilo zapůjčit, včetně listinné dokumentace a fotografií. Je ovšem nutné dodat, že žádné důležité řemeslo, které zde existovalo, zapomenuto není," vysvětlil Jan Racek s tím, že pokud se týká osobností reprezentujících určité rukodělné činnosti ve městě, představuje expozice pouze dvě až tři historicky nejvýraznější. „Jen pro zajímavost – v časovém rozpětí, které výstava zahrnuje, ve městě působilo například dvacet soukromých řezníků," doplnil Jan Racek.

Výstava představí také dřevěné reliéfy Vladimíra Cejnara, šestaosmdesátiletého uměleckého řezbáře z Děčína, na nichž autor ukazuje celou škálu řemesel. Vladimír Cejnar vyrábí rovněž hračky, umělecké doplňky a bižuterii. Věnuje se i betlémům, reliéfům a portrétům významných historických, hudebních a literárních osobností. Zhotovil přes tisíc prací, která vystavuje po celé Evropě.

Expozici nazvanou Řemesla našich předků doplňují výtvarné práce žáků kralupské základní školy Václava Havla.Výstava potrvá do 2. června 2016

(Jiří Herain)