Osm gymnazistek přišlo už před dvěma lety s nápadem, jak rozšířit turistické povědomí o Kralupech nad Vltavou i zvýšit zájem mladší generace o turistiku. Začaly pracovat na elektronické podobě naučné stezky ve formě zdarma dostupné aplikace do mobilních telefonů a tabletů.

Svůj nápad děvčata prezentovala na soutěži středoškolských studentů Poznávejme Středočeský kraj. A vyhrála. Podle náměstka hejtmana Karla Horčičky bylo podmínkou soutěže přijít s takovým nápadem, který bude možné realizovat.

„Návrh kralupských studentek ukázal, jakým směrem se nejspíš bude podoba virtuálních naučných stezek ubírat, ostatní soutěžící se nedokázali odpoutat od klasické naučné stezky s informačními tabulemi," uvedl Karel Horčička.

Náročná práce

Studentky Dvořákova gymnázia se věnovaly návrhu naučné stezky především v hodinách informatiky pod odborným vedením učitelky Evy Popové. To, co se zdálo být na začátku snadné, pokračovalo náročnou a usilovnou prací. „Zjistily jsme, že je to vlastně strašně těžké, zdálo se nám, že nemůžeme postoupit do užšího kola, natož vyhrát. Dokonce nám ostatní soutěžící předhazovali, že jejich tradiční pojetí má vyšší šance, " řekla Andrea Procházková, která v letošním roce stejně jako sedm jejích spolužaček maturuje.

Hlavní cena soutěže umožnila návrh kralupských gymnazistek skutečně realizovat. Děvčata společně se zhotoviteli návrhu spolupracovala na provedení mobilní aplikace určené pro operační systém Android a fungující na základě satelitní navigace.

Dvořákova stezka 

Tato aplikace znázorňuje nejzajímavější místa města Kralup nad Vltavou včetně stezky Antonína Dvořáka lemující řeku Vltavu, po níž se mohou všichni turisté dostat do sousední Nelahozevsi. 

Uživatelům je v aplikaci k dispozici mapa s vyznačením jeho polohy a také předpokládaná stanoviště trasy. Každé stanoviště je doplněno o zajímavé informace včetně fotografií, animací, otevíracích dob, ale i úkolů. Ty mají podle jednoho z autorů aplikace Martina Štros uživatele motivovat ke zdárnému dokončení trasy. „Ať už uživatel skončí v průběhu cesty nebo se dostane do cíle, zobrazí se mu jeho procentuální úspěšnost v plnění úkolů a odpovídající medaile," vysvětlil fungování aplikace její vývojář.

Aplikace je schopná vyhledat i nejbližší restaurační zařízení. Další zajímavou funkcí je prvek rozšířené reality. Pouhým namířením vestavěného fotoaparátu na určitou budovu mobilní zařízení rozpozná, o jaké sídlo se jedná a ukáže uživateli interiér.

Turisté jistě ocení informace o orientačním čase zbývajícím do konce trasy, jízdní řády nebo průběžnou statistiku o svém pohybu. Dívky chtěly v projektu promítnout i méně příjemné zkušenosti města Kralupy nad Vltavou s povodněmi. V aplikaci se tedy uživateli zobrazuje, kolik vody bylo na daném místě při povodních.

(Karmela Beránková)