Žalostný pohled na sousoší matky s dítětem se v posledním týdnu naskytne každému, kdo prochází Seifertovým náměstím v Kralupech nad Vltavou. Neznámý ničema totiž oběma postavám doslova utloukl hlavy.

Torzo dvou soch bez hlav leží na místě od minulého víkendu. V neděli ji v tomto stavu našli strážníci. „Hlavy se pak snažili najít v okolí sochy, ale marně,“ uvedla ředitelka Městské policie v Kralupech nad Vltavou Eva Kostlivá.

Podle všeho je zkáza dílem vandala. Pro peníze to zřejmě ale nedělal, protože by za poničené hlavy nikde nedostal ani korunu. Škody se přitom odhadují v řádech desítek tisíc korun.

Radnice se bude snažit nechat sousoší opravit. „Chceme vrátit sochy do původního stavu. Nechali jsme si udělat rozpočet, ze kterého vyplývá, že vytvoření nové hlavy matky by přišlo na čtyřicet tisíc a hlava dítěte na třicet šest tisíc korun,“ uvedla pro Deník Jana Bendová z památkové péče kralupského odboru realizace a správy majetku.

Město zatím ale peníze na opravu nemá. Je tedy možné, že socha z místa na čas zmizí a vrátí se teprve poté, co jí sochař vytvoří chybějící části.
Novodobá skulptura není kulturní památkou, přesto jsou na ni kralupští obyvatelé zvyklí. „Je to strašné. Vůbec nechápu, jak tohle může někdo udělat. Za to by se měly sekat ruce jako ve středověku,“ řekla tamní seniorka, která bydlí jen kousek od Seifertova náměstí.

Betonové sousoší s probarvenou úpravou do červena pochází z druhé poloviny sedmdesátých let. Zapadá tak do prostředí, které bylo s přilelými budovami vytvořené jako komplex ve stejné době.

Případem poničeného díla se zabývají policisté, kteří od strážníků přijali veškerou dokumentaci a fotografie poničeného sousoší. Událost budou zřejmě řešit jako podezření z trestného činu poškozování cizí věci.