Město už má jasno, jak bude vypadat nová radnice. Zastupitelé vybrali z osmi architektonických návrhů, které řeší přestavbu obchodního domu Máj na městský úřad, vítězný projekt.

Lidé tak už v budoucnu nebudou muset jezdit za úředníky do tří sídel radnice, která jsou nyní různě rozmístěná po městě. Všechno vyřídí v jedné budově.

Podle mluvčí kralupské radnice Lenky Moravcové schválili zastupitelé pořadí účastníků architektonické soutěže tak, jak jim doporučila odborná komise složená ze zastupitelů a radních, které doplnili ještě pedagog pražské ČVUT a podnikatel v oboru přípravy a realizace staveb. Podle nich byl nejlépe řešený projekt pražského ateliéru RH–ARCH.

Předseda komise Ivan Lipovský uvedl, že zamýšlený projekt obsahuje zajímavé urbaninistické řešení. „Architektonicky je stavba elegantní, k čemuž přispělo zejména ubourání jednoho modulu skeletu budovy směrem k mlýnu,“ zhodnotil návrh Lipovský. Drobné dispoziční a provozní nedostatky návrhu chce město s architektem ještě upravit. „Se společností po nezbytných procesních úkonech zahájíme jednání druhého kola o podpisu smlouvy na rozpracování dokumentací k územnímu řízení, stavebnímu povolení a pro výběr zhotovitele stavby,“ dodal Ivan Lipovský.

I rozpočet na přestavbu už je známý. Pohltí asi 75 milionů korun, a to bez daně z přidané hodnoty. Město ale náklady nebude platit jen ze svého rozpočtu, počítá s dotací.

K projektům, které byly vystavené v obchodním domě Máj a na webu města, se mohli vyjádřit i tamní obyvatelé. Měli na to měsíc. Hlasovalo přes čtrnáct set lidí a jejich závěry podle vyjádření Lenky Moravcové vzali zastupitelé v potaz. A hlasování se takřka shodovalo s rozhodnutím komise.

Architekt vybraného projektu získá od města dva miliony korun.

Budova kapacitně pojme veškerou agendu úřadu a zároveň i obřadní síň, která je v současné době provizorně přesunuta do městského muzea.