Letošního šestiboje se zúčastnilo jedenáct týmů, některé byly dokonce rozděleny na mužstva A a B. Zapojil se i ryze dámský tým nebo hasiči z německého Hennigsdorfu, který je partnerským městem Kralup nad Vltavou. Všechny závodníky spojovalo jediné, láska k jejich práci. Bez ní by ani podle starosty Okresního sdružení hasičů v Mělníku Radka Modeše nemělo význam takovéto akce pořádat.
Kralupský šestiboj je stejně jako další závody okresním hasičským sborem plánován dlouho dopředu. Na jedné straně jde o zábavu, do které se promítají nasbírané zkušenosti. Na straně druhé jsou to právě dobrovolní hasiči, kteří dokážou v případě jakéhokoli ohrožení pomoci.
„Jsme rádi, že sbory dobrovolných hasičů tyto akce dělají. Vedle toho, že stmelují kolektiv a vytvářejí přátelské vztahy, prověřují především taktiku a připravenost jednotek v boji se živly," doplnil nový starosta mělnického okresního sdružení hasičů.

Kvalitní výcvik, odhodlanost čelit nástrahám a bojovnost pasují hasiče na novodobé rytíře. Tyto zásady spolu s dovednostmi, mezi které patří rychlost, přesnost zásahu nebo schopnost zdolávat různé překážky prověřily právě disciplíny kralupského závodu. Ty představovaly simulované situace, které mohou při skutečném zásahu v případě ohrožení nastat.

Cenný závod

Také starosta vítězné jednotky z Úžic Tomáš Procházka považuje závod za velmi cenný. „Je to především o tom, že se společně sejdeme s kamarády za skvělé atmosféry. Pro nás je také důležité mít kamarádský přístup k závodům. Jako jednotka se připravujeme individuálně a k přípravě nám pomáhají právě závody, díky kterým se i při skutečném zásahu projeví, jak je jednotka připravena," vysvětlil starosta úžického sboru dobrovolných hasičů.

Že jsou hasiči spolu zajedno, potvrdila i závěrečná disciplína. Vypít půllitr mléka a další půllitr piva nebylo zdaleka takovou zábavou, jak by se přihlížejícím mohlo zdát. „Vypití piva a hlavně mléka na rychlost, to si myslím, že se nedá jen tak natrénovat. Bylo to ze všech disciplín rozhodně to nejtěžší," poznamenal starosta Sboru dobrovolných hasičů v Minicích Marek Škabrada.

Pivo a mléko

Úžičtí vítězové Kralupského šestiboje paradoxně potvrdili, že v závěrečné disciplíně byli ze všech týmů nejsilnější.
Všichni hasiči i hasičky doslova potili krev během závodu i po něm. „Když jsme doběhli, cítili jsme se strašně unavení a skoro jsme ani nemohli dýchat," potvrdil David Strunecký, mladý minický dobrovolný hasič. Účastníky závodu ale nic nezastavilo. Dokázali tak, že i přes velké vyčerpání jsou připraveni zdolat sebevětší překážku.

Organizátoři tentokrát připravili pro vítězné družstvo překvapení. Putovní pohár, kterým dávají najevo, že s touto akcí nekončí.

Na stupních vítězů Kralupského šestiboje stanuli dobrovolní hasiči z Úžic, těsně za nimi se umístili vojkovičtí hasiči a bronz získali členové minického sboru. Závod si užili všichni, dokonce i ti, kteří na místa nejvyšší nedosáhli.

Starosta pořádajícího sboru Milan Krejza byl se závodem spokojený. „Jsem přesvědčený o tom, že všichni si to maximálně užívají, závod se nejede podle žádných směrnic, prakticky jsme všechny disciplíny vymýšleli sami. Jak kluci říkají, je to takové moje dítě. Také dostáváme zpětnou vazbu například tím, že všechny sbory téměř okamžitě sdílejí fotky z akce na sociálních sítích," doplnil starosta Sboru dobrovolných hasičů v Kralupech nad Vltavou.

(Karmela Beránková)