Podle provozovatelky útulku Lenky Kolkové se jim budou věnovat kynologové 
z Báště, kteří jako dobrovolníci poskytují výcvik zvířatům pobývajícím na Hrombabě.

„Měli jsme radost, když nám nabídli, že se budou věnovat i adoptovaným psům. Noví majitelé mohou jezdit na cvičák do Báště nebo po dohodě k nám. Kynologové sem do Kralup nad Vltavou jezdí každou sobotu a podle času i v jiných dnech," vysvětlila Monika Kolková.

Před vánočními svátky se kralupský útulek naplnil ztracenými a opuštěnými psy. Většina z nich už se vrátila domů, nebo si pro ně přijeli noví majitelé. „Teď už je u nás volněji, máme dokonce tři prázdné kotce," připomněla Monika Kolková.

Včera našel nový domov další svěřenec z útulku, černá fenka Dorotka. Skoro roční voříšek, mezi jehož předky byl knírač. Ještě jí nebyl rok a zároveň patří mezi malá zvířata, proto se o ni zajímalo hned několik lidí.

„Horší to většinou mají psi, kteří jsou starší, velcí nebo je jejich chování problematické," poznamenala provozovatelka kralupského útulku Lesan.
Někteří z takových psů jsou dokonce zařazeni do virtuální adopce, kdy na jejich pobyt v útulku mohou dárci přispívat.

Mezi ně patří i stafordšírský teriér Bady, čtrnáctiletý senior. „Za tři roky, co je u nás, o něho nikdo neprojevil zájem, přitom má úžasnou povahu. Má ale řadu potíží, s nohama, páteří i se srdíčkem. A sem tam ho zlobí prostata," vyjmenovala Badovy handicapy Monika Kolková. Pokud by se přece jen našel zájemce, u kterého by pes strávil klidné stáří, musel by počítat se stálými náklady u veterináře.

U virtuální adopce většinou dárci z různých koutů Čech a Moravy přispívají měsíčně libovolnou částkou. Zavazovat se ale k opakovaným příspěvkům nemusejí. „Každý přispívá podle svých možností. Chtějí-li, dostávají od nás na konci roku darovací smlouvy, věnované částky si pak mohou odepsat z daní," vysvětlila provozovatelka útulku.

Po vánočních svátcích nemá Lesan nouzi o zásoby, dárců prý bylo hodně. Co by ale útulek uvítal v každé době, to jsou kvalitní granule a odčervovací nebo odblešovací přípravky. „U krmení nám pomůže spíš menší balení kvalitních granulí než velký pytel nekvalitních. Psi, kteří k nám přicházejí, jsou často ve špatném stavu a potřebují nabrat sílu, proto je musíme dobře krmit," připomněla Monika Kolková.

Za psy na Hrombabu přijely na začátku letošního roku se štábem televizního společenského magazínu i tři modelky Romana Pavelková, Lucie Křížková a Barbora Vida. S dobrotami i krmením. Zatím ale není znám termín, kdy se pořad s kralupskými pejsky, které modelky i venčily, objeví na obrazovce.
Dalším hostem, který přivezl zvířatům dárky, byla herečka Barbora Hrzánová, patronka sbírky Smutný čumáček. „Množství věcí nasbíraných při sbírce nás ohromilo a velice potěšilo," doplnila provozovatelka.