Středečního, z loňského léta
a z doby před skoro osmi lety. A pokaždé šlo o různé lupiče.

Po středeční páté hodině ranní doběhl osmnáctiletého muže, procházejícího Masarykovou ulicí v Kralupech nad Vltavou, tehdy neznámý pachatel a za batoh ho strhl k zemi. Sotva se zvedl, už mu lupič mířil na břicho revolverem. Podle policejního mluvčího Václava Tichého chtěl všechny věci, které měl muž u sebe.

Přepadený přiznal, že má u sebe jen mobilní telefon, lupiči ho ale nedal, obrátil se a odešel. „Děláš frajera a teď se bojíš," volal za ním šestnáctiletý pachatel, kterého kriminalisté ještě ve stejném dni zadrželi. Byl právě na útěku z výchovného zařízení. Teď mu za loupež, ke které se přiznal, hrozí až pět let ve vězení.

O den později završili kriminalisté pátrání po lupičích, kteří loni v létě přepadli prodejnu 
s ovocem a zeleninou ve Veltrusích. Pistolník, který měl zahalenou tváři, mířil na čtyřiačtyřicetiletého podnikatele. Ten se ale nedal, popadl 
z pultu kuchyňský nůž a chtěl se bránit. Vzápětí padl výstřel. Lupiči se dali na ústup. 
A prodavač za nimi.

Ozvaly se ještě dva výstřely, než lupiči, kteří naštěstí neměli přesnou mušku, skočili do červeného auta bez registrační značky a odjeli. Pachateli byli dva devatenáctiletí muži z Mělnicka. „Při následné domovní prohlídce byly zajištěny nábojky do plynové pistole, kterou při loupeži použili. Zbraň se nacházela u známého jednoho z kompliců v Mostě," doplnil Václav Tichý. Lupiče, kteří odešli s prázdnou, může poslat soud až na deset let do vězení.

U posledního z případů ze zimy roku 2006 dovedla podle policejního mluvčího kriminalisty k cíli mravenčí píle a trocha štěstí. „Na stopu lupiče je nakonec přivedl profil jeho DNA," připomněl. Před skoro osmi lety se ozbrojený maskovaný pachatel proboural z veřejných záchodků do prostor kralupské banky právě v době, kdy dvě úřednice vezly výtahem z přízemí do trezoru čtyři příruční pokladny. Obě ženy zatlačil do trezorové místnosti, kde si vzal dvě kasy s asi deseti tisíci korunami. O měsíc později našli kriminalisté obě příruční pokladny v domě na kralupském sídlišti. Odhalení pachatele, jímž byl pětačtyřicetiletý recidivista z Ostravska, následovalo až teď. Lupič je v současné době ve vězení, kde sedí za podobné trestné činy.