VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kralupští nadšenci pořádají sbírku na Švejkovu sochu

Kralupy - Co má dobrý voják Josef Švejk s městem společného? Jaroslav Hašek psal jednu z postav Haškova románu podle kralupského drogisty Jana Vaňka, s nímž se poznal za první světové války.

28.3.2014
SDÍLEJ:

Setkání u příležitosti založení Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech byli přítomni i šikovatel Jan Vaněk a dobrý voják Švejk (stojící), samozřejmě ztvárněni figuranty.Foto: Jiří Herain

Na sklonku března byl v místní restauraci U Kohouta založen Spolek pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou.

Spolu s místními nadšenci u toho byli i vnuk spisovatele Richard Hašek, předseda Mezinárodní společnosti Jaroslava Haška, a pravnuk Martin Hašek, hostinský z Lipnice nad Sázavou. Oba se stali čestnými předsedy kralupského spolku.

Jaroslav Hašek se znal s kralupským drogistou Janem Vaňkem z časů první světové války, kdy byl Jan Vaněk účetním šikovatele v rakousko-uherské armádě. A spisovatel mu prý tehdy pomáhal v kanceláři. Později na něho ve svém románu, přeloženém do osmapadesáti cizích jazyků, nezapomněl.

Za založením Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou stojí čtveřice místních kamarádů, kteří si říkají G4 – Urquell kluci z Kralup.
Patří mezi ně i Kamil Hainc, podle kterého by bronzová socha Josefa Švejka měla sedět na lavičce se psem, nejlépe stájovým pinčem u nohou.
Umístěna má být na pěší zóně u Palackého náměstí, nedaleko místní spořitelny.

Kralupská socha Josefa Švejka bude první v Česku. Slováci, Rusové nebo Poláci přitom už Švejkovu sochu dávno mají.

Kdo více proslavil město Kralupy nad Vltavou? Známý malíř Jiří Kars, který získal v Paříži titul Rytíř Čestné legie, nebo nositel Nobelovy ceny za literaturu básník Jaroslav Seifert? Možná to byl právě  drogista Jan Vaněk, který byl předobrazem k Haškovu vojáku Švejkovi.

O to, aby měl dobrý voják Švejk ve městě sochu, se snaží členové Spolku pro instalaci sochy Josefa Švejka v Kralupech, který byl založen před třemi dny v místní restauraci U Kohouta. Byli u toho nejen Haškův vnuk Richard Hašek a pravnuk Martin Hašek, ale také Vaňkova vnučka Marcela Fialová, která bydlí v Kralupech, a pravnučka Romana Latková.

Cílem záměru, v jehož cíli má stát na pěší zóně u Palackého náměstí Švejkova socha, je podpořit kralupský patriotismus a zatraktivnit město pro návštěvníky.

Protiválečný humoristický román Jaroslava Haška Dobrý voják Švejk za světové války je nejpřekládanější českou knihou všech dob. A patří do dvacítky nejvýznačnějších knih světové literatury. Kralupy jsou v románu sedmkrát zmíněny. Nejznámější větou je: „Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup." Ta se objevuje i v klasickém filmovém zpracování románu. Díky překladům do desítek cizích jazyků tak bylo rozšířeno povědomí o Kralupech po celém světě!

Literární postava šikovatele Vaňka byla inspirována skutečnou osobou, kralupským drogistou Janem Vaňkem. Připomínat by to měla i pamětní deska u Švejkovy sochy s mottem – Josef Švejk, válečný veterán, čekající na kralupského drogistu Vaňka…

Dosud bylo ve světě odhaleno třináct soch Josefa Švejka. V Česku však dosud žádná. Kralupy by tak měly svůj primát.

Vaňkova kralupská drogerie byla původně lékárnou, kterou vlastnil až do roku 1913 Jaroslav Pacovský. Dům pak koupil drogista Jan Vaněk, rodák z pražského Žižkova, který byl po vyučení praktikantem v kralupské drogerii Josefa Kysely. Když si rok před první světovou válkou koupil na náměstí dům číslo 95, začal podnikat. Jako šestadvacetiletý musel narukovat do c. k. armády. Existuje záznam o jeho údělu vojáka v Karpatech, později byl ve sběrném táboře v Mostu nad Litavou nedaleko Vídně v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy. A právě tam se v roce 1915 seznámil jako účetní šikovatel s Jaroslavem Haškem. Bylo to patrně významné setkání, protože pozdější autor na něho ve svém románu nezapomněl.

Války se účastnilo 32 zemí, 1,5 miliardy lidí. Zemřelo jich přes 8,5 milionu. Z kralupského regionu narukovalo na fontu sedm tisíc mužů. Šikovatel Vaněk měl větší štěstí než 841 vojáků z tehdejšího kralupského okresu, kteří položili za mocnářství své životy. Válku sice přežil, ale v roce 1927, jako devěta
třicetiletý, zemřel. Ve stejném věku jako Hašek. Byl pohřben na Olšanských hřbitovech v Praze, ale před několika lety byl jeho hrob přemístěn do Kralup.

Že je v Kralupech haškovské téma stále živé, dokládá i dva roky stará vzpomínka, kdy do města přijel na apríla Josef Švejk. Vlakem. Za svým přítelem, drogistou Josefem Vaňkem. V restauraci U Kohouta ho jako významnou celebritu vítal i starosta města Petr Holeček, který připomněl, že je Josef Švejk mezinárodně uznávanou osobností, která charakterizuje českou národní mentalitu. Odhalil také malou pamětní desku ve vstupní pasáži restaurace, kterou návštěvníci nenechávají bez povšimnutí. Švejka tam při jeho fiktivní návštěvě nejdříve uctili jeho oblíbenou laskominou, chlebem s husími škvarky, a pak přišla na stůl další jídla, známá z proslulého románu. Setkání se Švejkem se po rovné stovce let vydařilo.

A už tehdy přišla na svět myšlenka uspořádat v Kralupech veřejnou sbírku na sochu dobrého vojáka Švejka. Měla by trvat delší dobu, aby bylo konečné dílo opravdu reprezentativní – i proto, že bude v celém Česku úplně první. 

AUTOR: Jiří Herain

Autor: Redakce

28.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 20 000 Kč Zubní lékaři Zubní lékař. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: - životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Dentální klinika s.r.o. - kralupy nad vltavou, Nerudova, č.p. 403, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Ivo Kotas, . Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 22 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů strojník stavebních strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha a řízení stavebního stroje - strojnický průkaz není podmínkou. Příležitostná manuální práce na stavbě, manipulační práce s se stavebními hmotami. , Nabízíme stabilní zaměstnání, přátelské prostředí a dobré platové ohodnocení včetně prémií., Požadujeme zodpovědnost, výkonnost a schopnost spolupráce.. Pracoviště: Truhlařík s.r.o. - tišice, 277 15 Tišice. Informace: Ilona Truhlaříková, +420 604 442 618. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači v prodejnách Prodavač/ka drogerie TETA. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - praxe v oboru prodeje drogerie vítána, - komunikativnost a příjemné vystupování, spolehlivost, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Iva nováková - kralupy nad vltavou, sídl. hůrka, sídl. Hůrka, č.p. 1037, 278 01 Kralupy nad Vltavou 1. Informace: Iva Nováková, +420 315 727 696. Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 25 000 Kč Obsluha strojů a zařízení na betonové výrobky Operátoři výroby - strojník vibrolisu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - obsluha vibrolisu na plnoautomatické lince na betonové výrobky, nastavování a úprava základních parametrů stroje pomoci PC, diagnostika a odstraňování poruch, základní údržba a úklid, Požadujeme: SOU technického směru (strojní, elektro), praxe ve výrobní společnosti, schopnost řešit praktické problémy (pneumatika, hydraulika), spolehlivost, výhodou průkaz řidiče VZV, průkaz jeřábníka,vazače, Nabízíme: stravenky, sleva na výrobky, program benefitů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Presbeton nova, s.r.o. - lužec nad vltavou, 9. května, č.p. 259, 277 06 Lužec nad Vltavou. Informace: Tomáš Knopp, +420 731 492 082.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Obyvatele paneláku ohrožovaly funkční střely

Přívoz v Mělníku.

Přívoz jezdí až do konce září každý den

Pro Vánoce chystá Loučeň i neviditelný stromeček

Střední Čechy – Předvánočními přípravami žije již nyní tým zámku Loučeň na Nymbursku. Aktuálně se tam sice chystají na víkendové napoleonské slavnosti včetně pátečních napoleonských prohlídek, na akce s vánoční atmosférou nicméně již v tiskové zprávě upozornila Kateřina Groškov Řeháková.

Zdemolovaný motorák skončil po nehodě u Kralup na nádraží ve Slaném

Slaný, Kralupy /FOTOGALERIE/ - Zdemolovaný motorák zakončil svoji cestu v úterý večer v kolejišti na nádraží ve Slaném. Do města byl transportován poté, kdy jeho strojvedoucí jen zázrakem vyvázl živý ze zcela zničené kabiny. Na vině byla úterní ranní nehoda, která se stala kolem osmé hodiny na chráněném přejezdu se závorami na předměstí v Kralupech nad Vltavou, poté co na přejezd vjel kamion a srazil se s projíždějícím vlakem. Lehce zraněni byli čtyři lidé.

Zemřel Jiří Fabian, bývalý dlouholetý předseda OTS

Všetaty – Sport na Mělnicku v těchto dnech přišel o velkou osobnost. Ve věku 73 let zemřel Jiří Fabian ze Všetat.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT