Kralupy nad Vltavou se v minulosti musely potýkat s nálepkou industriálního města s nesystémově pojatou urbanistikou, jež byla navíc v 80. letech poznamenána rekonstrukcí železniční trati vedoucí napříč obytnou zónou. Po roce 1989 se však začalo blýskat na lepší časy. Začalo se hovořit o komplexní kultivaci a zásadní přeměně Palackého náměstí a přilehlých ulic.

Veškeré snahy ovšem narážely na majetkoprávní komplikace, jejichž rozklíčování se ukázalo být během na dlouhou trať. „Jedním ze základních pilířů přeměny se později stala přestavba nevyužívaného obchodního domu Máj na kralupskou radnici, jež v roce 2013 předznamenala cestu pro následný vývoj,“ připomněl tiskový mluvčí kralupského městského úřadu Aleš Levý.

Postupem času tak v rámci tří etap došlo k revitalizaci ploch mezi radnicí a kostelem. Zde byla posléze odkryta jedinečná mozaiková dlažba, která byla následně zrestaurována.

Důležitým faktorem byla také výstavba Vaníčkovi ulice, která propojila Palackého náměstí s ulicí Žižkovou.

Součástí obnovy jsou i dva vodní prvky – potok a obnovená historická studna, nově postavená fontána, osvětlení a parkovací prostory doplněné vysazenými stromky.