Slavnostní odhalení restaurovaného morového sloupu v kralupských Mikovicích ve středu provázely protesty několika tamních obyvatel.

Trojice protestujících mužů s transparentem tam kritizovala radnici za to, že peníze investovala do oprav sloupu, na chodníky a silnice ale zapomíná.
„Chceme, aby město postavilo chodník na silnici vedoucí na Velvary. Dopravní ruch je tam neúnosný a cesta je pro lidi nebezpečná. Radnice ale nic nedělá,“ shodli se nespokojení obyvatelé.

Mluvčí kralupské radnice Lenka Moravcová řekla, že lidé žijící v blízkosti velvarské silnice se na městský úřad s žádostí o řešení situace obrátili už před časem. „Písemnost byla městskou radou vzata na vědomí a předána dopravní komisi a technickým službám k navržení řešení,“ uvedla Moravcová. Současně dodala, že město nejdříve musí nechat zhotovit projektovou dokumentaci, za kterou zaplatí asi sedmdesát tisíc korun.

„V letošním roce už bohužel nejsou v rozpočtu finanční prostředky. Tato akce bude zahrnuta do návrhu rozpočtu na příští rok, záleží ale na rozhodnutí zastupitelstva města při jeho schvalování,“ vysvětlila mluvčí.

I když někteří lidé kritizují kralupskou radnici za vynaložené peníze za opravu a instalování sloupu, vedení městského úřadu si stojí na svém: Udělali jsme dobrou věc. Potvrdila to Lenka Procházková z kralupské radnice. „Přestože se setkáváme s názory některých občanů, kteří by raději tyto finanční prostředky investovali do chodníků, silnic či domů, jsme rádi, že jsme mohli do Mikovic vrátit tuto historickou památku a doufáme, že příštích několik generací bude tento sloup považovat za historický symbol Mikovic,“ konstatovala Procházková.

Oprava mikovické památky vyšla město na téměř tři miliony korun.