Podle údajů hasičů by ve městě měly být k dispozici tři desítky úkrytů různých velikostí. Ovšem seznam už je několik let starý, a tak je nezbytné zjistit, jak je na tom civilní ochrana ve městě aktuálně. A vypadá to, že třicet úkrytů je v dnešní době poněkud nadneseným počtem.

„Ve spolupráci s tehdejšími odborníky na kryty provádíme souhrnnou aktualizaci stavu civilní ochrany na našem správním území, a to maximální možnou rychlostí. Následně navrhneme přijatelná a realizovatelná opatření, abychom zajistili bezpečnost občanů. V tuto chvíli platí, že v případě potřeby jsou nejbezpečnějším místem dostupné sklepy domů,“ uvedl Lukáš Hodík z krizového řízení města.

Z předávky humanitární pomoci z Kutné Hory na slovensko-ukrajinské hranici v obci Vyšné Nemecké.
PODÍVEJTE SE: Takhle se na hranicích předávala humanitární pomoc pro Ukrajinu

Řada krytů už nejen v Kralupech neexistuje. „Po roce 1989 si tehdejší systém civilní obrany přehazovalo několik resortů jako horký brambor, až nakonec přešel od armády k Hasičskému záchrannému sboru. Vznikla idea takzvaného improvizovaného ukrytí a stálé ukrytí, tedy ony kryty, které si mnozí pamatují z dob minulého režimu a branné výchovy, byly hojně likvidovány jako relikt minulosti a nepotřebná věc. Navíc s velkým přispěním bytových družstev, protože většina původních krytů přešla do soukromého vlastnictví a místo nich vznikaly kočárkárny, sklady a podobně,“ popsal Hodík.

Kryt ve školní šatně

V době studené války před 60 lety byly kryty vybudovány i v suterénu učiliště v kralupském Lobečku, které bylo tehdy mateřskou školou někdejšího koncernového podniku Kaučuk. Dodnes je tam celkem šest suterénních místností s posílenými stěnami s kapacitou vždy pro jednu školní třídu. V mírových dobách slouží tyto prostory jako šatny.

Ukrajinská rodina v azylovém bytě.
Traumatizovaní Ukrajinci v slzách: pomohla jim baristka s dvěma malými dětmi

Dlouhé roky měly tyto kryty i těžké masivní protitlakové dveře. Jak Deníku potvrdila zástupkyně ředitelky Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Kralupy nad Vltavou Jaroslava Mazourková, těžké protitlakové dveře skončily v propadlišti dějin - a ve sběru. Při nedávné rekonstrukci, zhruba před dvěma lety, je totiž škola vyměnila za běžné dveře.

Netrvalo dlouho a s tímto školním rokem končí i celá škola. Kraj už ji nebude provozovat.