Lidé z Kralup nad Vltavou, kteří obývají městské byty, budou brzy žít v lepším prostředí. Radnice se totiž chystá všechny byty, které jí po pěti vlnách privatizace bytového fondu zbyly, kompletně zrekonstruovat.

Potvrdil to místostarosta města Libor Lesák. „Vedle domu s pečovatelskou službou, penzionu a bytů pro učitele a policisty má město ještě dalších zhruba sto nájemních bytů," konstatoval Lesák a dodal, že na ty už se privatizace vztahovat nebude.

Město chce na generální opravy vlastního bytového fondu použít právě peníze z páté, poslední vlny privatizace. Jde o asi šestadvacet milionů korun.

„V plánu jsou celkové vnitřní rekonstrukce, půjde například o nové rozvody vody, plynu a elektřiny. S kompletními opravami počítáme i u podlah, koupelen a kuchyní," přiblížil kralupský místostarosta stavební práce, které začnou v letošním roce a budou pravděpodobně pokračovat i v roce příštím. Letos totiž nebude možné z organizačních důvodů vše zvládnout. „Musíme nájemníky na dobu rekonstrukce přestěhovat do jiných prostor, takže není možné udělat všechno najednou," poznamenal Libor Lesák.

Velké změny čekají i bývalé policejní sídlo v Chelčického ulici, kde byla krátkou dobu noclehárna pro bezdomovce. Poté tam měly vzniknout byty pro sociálně slabé, na ty ale město nedostalo dotaci. „Peníze jsme nezískali, protože je velká část města v první záplavové zóně, což nesplňovalo podmínky dotace, ačkoli šlo o rekonstrukce v prvním a druhém patře budovy," připomněl kralupský místostarosta.

V současné době je už jasné, že v bývalém sídle kralupských policistů budou také nájemníci. Město tam letos nechá vybudovat osm bytů. Stavaři už dokonce začali s prvními pracemi. V následujících letech by mělo být obyvatelné i nevyužité podkroví domu. „Pokud bude vypsaná dotace z programu Zelená úsporám, chtěli bychom vyměnit okna a zateplit střechu, takže by v podkroví vzniklo dalších osm bytů," vysvětlil Lesák. Zbytek ze šestadvaceti milionů korun, které v letošním roce nestihne na opravy bytového fondu proinvestovat, převede město do dalšího roku.