Přednáška představí malby  
Hořín – Dny evropského dědictví ve Vrbně otevřou kostel Povýšení sv. Kříže v sobotu 9. září ve 14 hodin přednáškou o gotických nástěnných malbách ve vrbenském kostele. Přednáškou provede profesor Jan Royt z Ústavu dějin umění FF UK v Praze. Po té je pro zájemce připravena samostatná anebo komentovaná prohlídka kostela a jeho okolí. V neděli 10. září se rozezní ve 12 a ve 14.30 hodin zvony vrbenského kostela a v 15 hodin začíná slavnostní poutní mše svatá. V oba dny bude možno nahlédnout do katalogů výstav, které se ve Vrbně uskutečnily v uplynulých letech.

Na hřišti se bude strašit  
Nová Ves – Nová Ves se promění v sobotu 9. září od 18 hodin ve Strašidelnou ves. Na děti letos čeká na hřišti 29 příšer. Po skončení akce je připraveno opékání buřtů. Pořadatelem je Sokol Nová Ves.

Autokino promítá Rychle zběsile  
Ředhošť – Autokino v areálu tradičních trhů v Ředhošti promítá tuto sobotu zhruba od 20.45 hodin americký akční snímek Rychle a zběsile 8. Pořadatelé ovšem doporučují přijet do kina v dostatečném předstihu, čas vysílání je totiž pouze orientační. Promítání začne, jakmile se setmí. 

V doupěti je dobrodružství  
Mělník – Filmová přednáška v mělnickém Želvím doupěti se uskuteční v neděli 24. září od 18.30 hodin. Přednášku při promítáním snímku z roku 1978 Picassova dobrodružství povede Blanka Zámorská. Film bude v původním znění s českými titulky.

Výstavu zakončí aukce fotek  
Liběchov – Výstava Břetislava Turečka Krása zániku bude zakončena dernisáží a aukcí fotek. Na neděli 10. září je v infocentru připravena od 14.30 hodin beseda s autorem a v 15 hodin začíná aukce fotek. Výtěžek bude použit na opravy Uměleckého mlýna Liběchov.

Večer nabídne ochutnávku guláše  
Kozomín – Oblíbená skupina Týpáci zahraje při Podvečerním rozjímání s hudbou. Na bývalém hřišti v Kozomíně bude možné v sobotu 9. září od 18 hodin nejen rozjímat, ale i ochutnat guláš, tančit či si jen tak posedět při poslechu hudby. Pořadatel akce je obec Kozomín.

Farní zahrada nabízí setkání s barokem  
Mšeno – Mšenské barokní odpoledne se odehraje ve farní zahradě evangelického kostela v Boleslavské ulici. V sobotu 9. září od 17 hodin vystoupí Magdalena Malá a Bohumila Bidlová s hrou na housle a na cembalo zahraje David Bidlo. 

Na mostě ochutnají pivo  
Mělnicko – Happening na Starém mostě se chystá už v sobotu 9. září ve Veltrusech a v Nelahozevsi. Třetí ročník této akce nabídne vystoupení kapel Vocal band Markéty Aptové, Terezii Pálkovou, Ondřeje Galušku nebo Nový Big band Petra Kroutila ve Veltrusech. V Nelahozevsi pak vystoupí Petr Ovsenák a Kanum, Markéta Wagnerová, DC Radio nebo Masto Crew. Pro návštěvníky bude jezdit kyvadlově lodní doprava od kralupského infocentra, přes nelahozeveskou Marinu až do veltruských zahrádek. Na mostě bude připravena ochutnávka minipivovarů a vín, výrobky z domácí čokoládovny, perníky nebo gruzínské chlebové placky. 

Prasklá trubka zaplavila sklep  
Neratovice – Neratovičtí hasiči museli v nedeli dopoledne čerpat vodu ze sklepa jednoho z domů v ulici Dr. Edvarda Beneše. Důvodem byla prasklá vodovodní trubka, která zaplavila sklep asi do výšky 15 centimetrů. Zdejší obyvatelé naštěstí vodu zastavili ještě před příjezdem hasičů, kteří pak použili čerpadlo.