V rámci Evropského týdne mobility uskutečnili na základních a mateřských školách kralupští strážníci a policisté preventivní besedy s dětmi. Povídali jsme si o nich s mělnickou policejní mluvčí Radomilou Felgrovou.

Jak probíhají policejní preventivní akce v Evropském týdnu mobility?
Prevence se nyní uskutečňují v Kralupech nad Vltavou. Například v úterý jsme byli v Základní škole Generála Klapálka, kde nám bohužel počasí nedovolilo být venku, a museli jsme improvizovat. Uvnitř školy proběhla beseda, kde jsme s kolegy od Policie České republiky a kralupské městské policie pohovořili o našich činnostech a spolupráci. A například také o tom, jak nás od sebe mají děti v praxi odlišit. Vzhledem k začátku školního roku jsme oživili problematiku dopravy a správného chování na silnici i mimo ni. Dostali jsme se ale až k drogám a šikaně.

Součástí besed bývá také ukázka techniky, kterou policisté používají…
Děti si mohly například vyzkoušet přístroj na měření alkoholu v dechu nebo pouta. Také se svezly služebními auty policie a městské policie, kterými dojeli na služebnu městské policie, kde si prohlédly kamerový systém.

O co měly děti při besedách největší zájem?
Pro děti je obrovský zážitek svézt se služebním autem policie. Hodně je také zaujal kamerový systém, kde v praxi viděly, na kolika místech je strážníci hlídají. Velký zájem byl i o vyzkoušení pout a přístroje pro měření alkoholu v dechu, do kterého děti dýchaly. Také je například zajímalo, jestli jde přístroj oklamat mátovými bonbony. Vysvětlili jsme jim, že ne.

V čem vidíte největší smysl takovýchto prevencí?
Kromě toho, že se s dětmi probírají důležitá témata, je velmi podstatné to, že vidí fyzicky policistu a mají šanci s ním mluvit. V případě, že by se jim v reálném životě něco stalo, nebudou se bát na nás obrátit.