Máte strach jít večer temnou uličkou, bojíte se o své blízké nebo chcete jen být v pohybu a udržovat si kondici? Pak právě pro vás je tu Krav Maga – nejúčinnější sebeobranný systém na světě.

„Každý má šanci ubránit se. Jde jen o to používat správné zásady a využít momentu překvapení,“ říká mělnický instruktor Krav Magy Filip Timbaris, který se společně se svým týmem snaží své zkušenosti předávat všem zájemcům. Pro ty otevírá v Mělníku a v Neratovicích další třídy.

Krav Maga, kterou po druhé světové válce v Izraeli vymyslel Čechoslovák Imrich Lichtenfeld, je podle Filipa Timbarise svým způsobem velice jednoduchá. „Čím složitější by tato sebeobrana byla, tím složitější by bylo naučit se ji. Lidé ve stresu navíc nejsou schopni udělat deset plynulých pohybů, udělají většinou dva až tři, pak se zaseknou, ztuhnou jim svaly.“

Obranná technika, kterou se mělnický instruktor patřící pod českou sekci mezinárodní federace Krav Magy (IKMF) naučil při službě u cizinecké legie, vychází z přirozených reakcí těla. A jejím hlavním cílem je ubránit se v co nejkratším čase a zmizet útočníkovi z dohledu.

Pravidelné tréninky Filipa Timbarise v tělocvičně mělnické Seifertovy školy navštěvuje i Michal Wurm. Pro něj je Krav Maga výbornou příležitostí, jak se naučit bránit se a navíc udělat něco pro své tělo.

„Na Krav Maze se mi líbí, že jsou v ní jednoduché, avšak velmi účinné chvaty, které vycházejí z běžných reakcí těla. K tréninku patří samozřejmě i posilování, po kterém je příjemné sledovat, jak se tělo mění k lepšímu,“ připomíná jeden z frekventantů mělnického kurzu.

Krav Magu se však nenaučí ovládat úplně každý. Její instruktoři totiž dbají na to, aby byla využívána pouze k obraně slabších proti silnějším. Od svých studentů proto požadují výpisy z trestního rejstříku. „Je to kvůli tomu, abychom lidem, proti kterým se snažíme bránit, nedali do ruky tak účinnou zbraň, jakou je právě Krav Maga,“ doplňuje Filip Timbaris.

Lidé, kteří chtějí v případě napadení ubránit sebe nebo své blízké, se mohou zúčastnit náboru. Ten se v tělocvičně mělnické školy v ulici Jaroslava Seiferta uskuteční ve středu 28. ledna a v pondělí 2. února od 20 hodin.

O možnost osvojit si zásady Krav Magy ale nepřijdou ani zájemci z Neratovic. Ti se mohou do tělocvičny tamní základní školy Ing. Plesingera – Božinova přijít přihlásit ve čtvrtek 29. ledna nebo v úterý 3. února v 19.30 hodin.