Podle mluvčího hostínské farmy Jana Charváta se dohromady sklidilo třicet tun křenu. „Dříve se v Čechách pěstoval malínský křen, ale po revoluci všechno zmizelo," připomněl.

O zeleninu s výraznou chutí a zároveň s blahodárnými účinky na lidské zdraví je velký zájem. Charvát odhaduje, že do podzimu, kdy proběhne další sklizeň, nebude první hostínský křen stačit.

Veltruskou ulici čeká uzavírka.
Opravy Veltruské začínají. Od pátku platí na dva a půl týdne úplná uzavírka

„Lidé si křen oblíbili a pravděpodobně se zásoby vyprodají dříve, než se na prodejny dostane další várka," uvedl mluvčí firmy, která zásobujeme velké řetězce i drobné podnikatele. Křen samozřejmě nabízí i ve stánku v hostínském areálu farmy. Za jeden kilogram tam zákazník zaplatí 110 korun.

Dvě stě tun chřestu

Vedle pikantní zeleniny si návštěvníci ve stánku mohou koupit také chřest bílý, jehož cena se pohybuje podle jakosti od 89 do 199 korun za kilogram. Následovat bude i chřest zelený. Letos firma plánuje sklidit 200 tun chřestu.

Nábor do Českého národního registru dárců dřeně se koná 23. dubna v Kafe Mělník Bistro v Bezručově ulici. Foto: se souhlasem spolku Nábor hrdinů
Nábor hrdinů v Mělníku: zapojte se do registru dárců kostní dřeně

Charvát označil letošní chřestovou úrodu za rekordní. „Díky teplému počasí jsme začali sezonu o tři týdny dříve. Teď ale mohou noční mrazy část úrody poničit," poznamenal.

Chřest bude v nabídce až do začátku letních prázdnin. Podle tradice by se měl poslední chřest sklízet 24. června - na svátek sv. Jana.

Květnové slavnosti

Ani letos nevynechá farma Český chřest slavnosti spojené se sklizní. Už druhým rokem se akce rozšířila z chřestových slavností na Chřestové a křenové slavnosti, ty letošní se uskuteční v sobotu 11. a v neděli 12. května od 9 do 16.30 hodin.