Podobná situace panuje v tuto dobu v dalších místech Středočeského kraje. Například v Mladé Boleslavi. „Nyní máme krve dostatek, na hematologicko-transfúzním oddělení s ní nemáme žádný problém,“ potvrdila mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Kopalová.

Dárci krve jsou zde navíc nyní rychleji odbavováni. Nemocnice totiž zavedla na oddělení vyvolávací systém. Cílem je zjednodušit odbavování v kartotéce, které je díky novému počítačovému programu časově náročnější. V dohledné době má být na oddělení také zaveden on-line objednávací systém, a to jak pro dárce plné krve, tak pro dárce plazmy. Lidé se tak budou moci objednat přesně na den a čas.

Ani v další krajské nemocnici, v Příbrami, se nepotýkají s nedostatkem krve. Podle tiskového mluvčího Martina Janoty sice chodí darovat krev o něco méně, situace ale prý není nijak problematická. „Je zatím stabilní, a to především kvůli omezení operativy v naší nemocnici,“ sdělil Janota.

Kdyby se ale situace náhle zhoršila, má nemocnice připravený plán. „V případě problémů bychom dobrovolné dárce krve oslovili skrze naše komunikační kanály a média,“ vysvětlil.

Dostatek krve pro zákroky je i v rakovnické nemocnici. Podle Evy Milerové, tiskové mluvčí pro síť zdravotnických zařízení skupiny Privamed, kam nemocnice v Rakovníku spadá, se ale z dlouhodobého hlediska vždy hodí dárci se skupinami 0 a A, které jsou nejvíce žádané – a člověk se skupinou 0 je navíc univerzální dárce.

Rekonvalescentní plazma

V současné době je také zájem o takzvanou rekonvalescentní plazmu. Jedná se o plazmu od pacienta, který se vyléčil z nemoci covid-19. Ta podle odborníků může pomoci pacientovi s těžkým průběhem nemoci, aby se jeho organizmus vypořádal s útokem koronaviru. V rakovnické nemocnici ale tuto plazmu neodebírají „Odebíráme ji z Prahy,“ podotkla mluvčí.

Stejné je to i v příbramské nemocnici. „Rekonvalescentní plazmu přímo nesháníme ani neodebíráme, protože na to nejsme přístrojově vybavení. Spolupracujeme ale s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze, kam odkazujeme i potencionální dárce,“ vysvětlil tiskový mluvčí příbramské nemocnice.

Ani nemocnice v Kladně, která se stejně jako ta příbramská či boleslavská rovněž řadí mezi krajská zařízení, rekonvalescentní plazmu neodebírá.

„Pokud bychom na ni měli požadavek, jsme schopni ji dovézt z nemocnice ve Střešovicích,“ primářka kladenského hematologicko-transfuzního oddělení Lenka Bartošová.