Zelené patníky se odstraní na vinobraní, tak jako každý rok, a na své původní místo se už nevrátí. „Neslibuju, že to bude hned po vinobraní, ale ta akce je v tuto chvíli připravená, chystá se k vysoutěžení, aby to nějaká firma udělala," potvrdil místostarosta.

Městu se minulý rok povedlo dosáhnout pro ulici, opravenou za dotační peníze, souhlasu se změnou. „Letos by měly balisety nahradit ostrůvky, ale pouze na křižovatce v městské památkové zóně, v dalších částech Pražské ulice zůstanou," potvrdil místostarosta Schweigstill.

Odstraněné balisety jsou majetkem města a o jejich dalším osudu se teprve bude jednat. „ Těch variant je několik," řekl Milan Schweigstill s tím, že prozatím budou uloženy.

Sociálními sítěmi se valily vlny nevole už od podzimu před dvěma lety, kdy se schweigstillky objevily po rekonstrukci Pražské ulice v městské památkové zóně.

Šlo tehdy o nezbytné řešení. Dotace na Pražskou ulici počítala jen s rekonstrukcí povrchu vozovky. Podle nových norem však musí přechody pro chodce na silnicích s šíří přes sedm metrů chránit ostrůvky.

V městské památkové zóně měly být ze zvýšené zádlažby, aby na pohled zapadaly do okolního prostředí. „Schválená dotace s tím však nepočítala. Změnit projekt a narušit povrch nové vozovky by mohlo znamenat, že by částka byla výrazně snížena, nebo bychom o ni dokonce mohli přijít," vysvětloval tehdy Milan Schweigstill. Ostrůvky proto byly vyznačeny prostřednictvím balisetů.

Pohled na křižovatku plnou balisetů, který popudil místní lidi, se nelíbí ani místním památkářům. Žádný zákaz z jejich strany ale montáži pruhovaných patníků nepředcházel. Podle vedoucí mělnického oddělení státní památkové péče Markéty Fošumové jsou dopravní úpravy řešeny opatřením obecné povahy. „Památkový zákon nás nezmocňuje se k tomuto opatření vyjadřovat a klást podmínky," vysvětlila po montáži balisetů s tím, že památkáři se u rekonstrukce mělnické Pražské ulice zapojili pouze do správního řízení, týkajícího se výměny povrchů nebo úprav hranic vozovky a chodníků.

Křižovatka ulic Pražské, Fibichovy a Krombholcovy leží v mělnické městské památkové zóně, jejíž hranice vede Macharovou ulicí a pod evangelickým kostelem.

Podle Markéty Fošumové není balisetové řešení z pohledu památkové péče právě šťastné: „Je jím poškozován celkový architektonický výraz a koncepce, se kterou byla ulice na přelomu devatenáctého a dvacátého století zakládána."