Druhý běh programu Mámo, táto, najdi si práci se v současné době uskutečňuje v Mělníku. Formou kurzu si v něm mohou rodiče na končící mateřské dovolené osvěžit znalosti například cizích jazyků, nebo se naučit novým dovednostem při práci s počítačem.

Třikrát týdně dochází především maminky do šesti vyučovacích hodin, aby se vzdělávaly v cizím jazyku, práce se softwarovým vybavením běžných¨osobních počítačů, psychologicko – sociálních dovednostech a základech pracovněprávních vztahů. Rodiče po absolvování kurzu dostanou certifikát, který jim pak může pomoci při hledání zaměstnání.

„Pro maminy je to dobrý, rozhodně bych to každému doporučila,“ řekla pro Mělnický deník účastnice kurzu Ivana Jelínková. „Hodně jsme toho zvládli v angličtině i na počítačích. Každá z nás je nyní schopná vytvořit například tabulky v Excelu, pracovat ve Wordu. Průběžně děláme kontrolní testy a na jejich základě dostaneme závěrečný certifikát,“ doplnila další z účastnic Lucie Křížková.

Kromě zvýšení šance na získání zaměstnání má kurz příznivý vliv i na osvojení řešené problémů, které přijdou po mateřské dovolené. „Potřebují se dostat do takového toho reálného života, kdy budou muset řešit, kam dítě umístit v době, kdy budou docházet do zaměstnaní,“ uvedla odborná referentka programu Bohuslava Samková. V době kurzu spolupracuje s maminkami mělnické rodinné centrum Kašpárek, kde se o děti v době kurzu bezplatně postarají, pokud roli dočasných pečovatelů nezastanou například prarodiče.

Účastníci kurzu, který trvá čtyři a půl měsíce, za něj neplatí. Akce je financovaná z Evropského sociálního fondu a ze státních peněz. Podmínkou pro zapsání do kurzu je maturita, v individuálních případech přijímají do kurzu i zájemce s výučním listem.

Současný druhý běh programu končí v polovině února. Zda budou kurzy pokračovat, zatím není jasné. Doposud se totiž nepodařilo získat potřebné množství peněz.

Středočeský vzdělávací institut Akademie Jana Ámose Komenského, který kurzy organizuje, je kromě Mělníka pořádá i v Nymburce, Mladé Boleslavi, Kolíně a Milovicích.