Zatím jen asi čtvrtina žadatelů o sociální dávky v Neratovicích má zájem o nově zřízenou veřejnou službu, která jim zajistí získání plné sociální podpory.
Tím, že se chopí pracovního náčiní a odpracují alespoň dvacet hodin měsíčně pro město, dostanou příspěvky ve výši, na kterou byli dosud zvyklí. Když nebudou chtít pracovat, přijdou o jedenáct set korun.

Z celkového počtu sta nezaměstnaných projevilo zájem pracovat pouze dvacet šest.
Vedoucí neratovického odboru sociálních věcí a zdravotnictví Marcela Brodilová řekla, že zájem lidí o tuto službu je zatím malý. „Očekáváme, že jich časem bude víc,“ uvedla Brodilová a dodala: „Zatím se tato služba teprve rozjíždí.“

Veřejná služba

Město zřídilo institut veřejné služby před měsícem, fungovat začal od letošního prvního července. Vyplacení standardní měsíční dávky, která činí 3 126 korun, podmiňuje město odpracováním minimálně dvaceti hodin veřejných prací měsíčně. V případě odmítnutí práce se částka sníží na 2 020 korun.

První pracovní den začal některým zájemcům v pondělí 20. července. Potvrdil to manažer prevence kriminality v Neratovicích Zdeněk Kocourek, který pro žadatele práci zajišťuje. „Budou uklízet lesík a okolí městského úřadu,“ řekl Kocourek.

Činností, které budou žadatelé vykonávat, je ale celá řada. Je pro ně připraven například úklid kolem mateřských a základních škol, natírání laviček nebo čištění dopravních značek.

V Mělníku lidé pracovat nechtějí

Stejný systém veřejných služeb funguje v Mělníku, Kralupy nad Vltavou jej zvažují.

Mělník už má s institutem veřejné služby zkušenosti rok. Jenže i tam se zřejmě lopat a košťat nezaměstnaní lidé bojí.
Z celkového počtu asi osmdesáti žadatelů o sociální dávku projevilo zájem pracovat pouze šestadvacet z nich. Podle vedoucí mělnického odboru sociálních věcí a zdravotnictví Drahomíra Pavlíková se počty zájemců různí. „Někteří si najdou své zaměstnání, naopak jiní se teprve zaevidují na úřadu práce,“ vysvětlila Pavlíková.

V Kralupech nad Vltavou zřízení institutu připravují. Podle mluvčí kralupské radnice Lenky Moravcové by mohl začít fungovat do konce tohoto roku.

Veřejná služba se vykonává na základě písemné smlouvy obce a žadatele. Město zajistí ochranné pomůcky a uzavře smlouvu kryjící odpovědnost za škodu a zdraví.