Zahájení prací na kontroverzním projektu vybudování kabinkové lanovky v Mělníku schválila na konci října rada města. Podle předpokladů by v budoucnu mohla vozit turisty od přístaviště lodí u starého mostu až na Aušperk.

Zamýšlená lanovka, takzvaná hřebenovka, by měla do města také přilákat více turistů po vodě a zatraktivnit jim přístup do centra města. „Dnešní turista je zhýčkaný a do prudkého mělnického kopce se mu nechce,“ uvedl místostarosta města Jaromír Kovářík. Mnoho turistů po přistání lodě přestoupí na autobus a jede dál do Prahy a Mělník zůstává naprosto nepovšimnutý.

Skoro až kuriózní projekt má podle místostarosty šanci uspět. „Na první pohled velmi neobvykle a fantasticky vyhlížející projekt má velikou šanci na úspěch především s pomocí dotací Evropské unie,“ řekl Kovářík.

Celkový záměr budoucí výstavby musejí ještě zhodnotit zastupitelé. Největší vliv na rozhodnutí bude mít pravděpodobně finanční částka, kterou by muselo zaplatit město.

Kabinková lanovka je prakticky dalším projektem, který by měl zaujmout turisty. O rozvoj cestovního ruchu se radnice snaží i díky zpřístupňování dosud uzavřených prostor.

Po letošním otevření věže chrámu svatých Petra a Pavla plánuje město v příštím roce zpřístupnit také část mělnického podzemí, které vede až k unikátní, pět metrů široké studni schované pod povrchem náměstí Míru.