Většina lavic ve školách na Mělnicku je dnes prázdná. Děti zůstanou doma, protože jejich učitelé stávkují za více peněz pro školství i na své mzdy. Snaží se dosáhnout vyššího státního příspěvku na školství na příští rok, ve kterém by se měly najít i peníze na pomůcky, učebnice nebo další vzdělávání kantorů. Na Mělnicku má odbory třináct škol, k dnešní stávce se přidalo deset z nich. „Do stávky se zapojí 84,37 procent všech našich zaměstnanců. Fungovat nebude ani školní družina,“ uvedla Miroslava Jalůvková, ředitelka základní školy praktické a speciální v mělnické Seifertově ulici.

Děti se radují, že jim stávkující učitelé nadělili den volna, jejich rodiče ale mají smíšené pocity, protože musejí pro malé školáky shánět hlídání a zajistit jim polední jídlo. Zavřené jsou totiž jak školní družiny, tak i jídelny.

„Učitele chápu, chtějí mít alespoň trochu slušné platy, ale neumím si představit, co bych dělala bez babičky, když mám na celý den už předem dohodnuté pracovní schůzky,“ poznamenala třicetiletá manažerka Jana z Kralupy nad Vltavou, maminka dvou školáků. Strach ze zavření školek měli i rodiče malých dětí. Například kralupské školky v ulicích Generála Klapálka a Mikovická, které navštěvuje 225 dětí, ale dnes svůj provoz neomezí.

„Se stávkou souhlasíme, nepůjdou–li do školství peníze, budou schopní zaměstnanci dále utíkat. Školku jsme ale zavřít nechtěli, protože by rodiče nevěděli, kam s dětmi,“ řekla ředitelka obou kralupských mateřských škol Marie Šišková.

Stejně to dopadlo i v Základní a mateřské škole v Hostíně u Vojkovic. „Stávku schvalujeme, ale právě v úterním dopoledni jezdíme na plavání a děti by byly zklamané. Snažili jsme se na bazénu dohodnout jiný termín, ale nevyšlo to,“ vysvětlila ředitelka školy a školky, které navštěvuje 36 dětí, Václava Přibilová.