Nejméně dvanáct až patnáct centimetrů silný musí být led na zamrzlých vodních plochách, než tam vyrazí příznivci bruslení v přírodě. Podle velitele stanice mělnických profesionálních hasičů Jana Hadrbolce tomu musí předcházet nejméně deset dní s teplotami pod bodem mrazu.
K dalším zásadám, které musejí zimní sportovci dodržovat při bruslení na zamrzlích rybnících a jezerech, je nevjíždět na popraskaný led. Tam totiž hrozí proboření do ledové vody.

„Pokud se člověk proboří, většinou nezajede úplně pod led, protože podvědomě roztáhne ruce a v prasklině zústane zaklíněn. V takovém případě se musí co nejdříve dostat z vody ven, ve směru odkud přišel, protože tam by měl být led pevný,“ vysvětlil Hadrbolec a dodal, že by si člověk neměl hned po vyproštění stoupat nebo klekat, led by totiž mohl prasknout a vše by se znovu opakovalo. „Nejvhodnější je si lehnout a odvalovat se pryč, jde o to rozložit svou váhu na co největší plochu,“ připomněl velitel mělnických hasičů.

Pro snadnější vymanění ze spárů studené vody je dobré mít u sebe ledové bodce, které se hojně používají například v severských zemích. Výstup z vody je díky nim výrazně snadnější. Lze si je doma vyrobit ze starých šroubováků a nosit je u sebe zavěšené na šňůrce na krku.

„Jestliže jsme svědky toho, že se někdo na ledu proboří, měli bychom nejdříve zavolat na tísňovou linku 112 nebo 150 a proboření ohlásit, protože se můžeme sami při zachraňování dostat do stejné situace, a potom by už bylo na přivolání pomoci pozdě,“ konstatoval Hadrbolec. Operátorům tísňové linky mají volající říci své jméno, co se stalo a kde se nachází. Pokud zná místní poměry, může záchranářům vysvětlit, kudy se k němu nejlépe dostanou.

Laickou pomoc může zachránce poskytnout i s jednoduchými pomůckami, například větví, hokejkou nebo tažným lanem z auta.

Podle Jana Hadrbolce by člověk měl v ledové vodě vydržet bez vážných následků zhruba čtvrt hodiny. „Při pádu do vody dochází k teplotnímu šoku, kdy tělo začne vydávat obrovské množství energie. Tím dochází k rychlému vyčerpání. Proto je nutné, aby se člověk, který je z vody venku, co nejdříve zahřál. Převlékl se do suchého oblečení nebo zabalil do deky. Součástí povinné výbavy autolékárničky je i termofolie, která je pro tyto účely ideální,“ uvedl pro Deník velitel stanice mělnických hasičů.