O co lékaři svým protestem Děkujeme, odcházíme usilují? Na tuto otázku odpověděl Deníku předseda místní organizace lékařského odborového klubu a zkušený chirurg Toman Šenk.
Proč se lékaři ze soukromé nemocnice připojují k výzvě Děkujeme, odcházíme?
Problémy českých lékařů jsou ve státních i v soukromých nemocnicích stejné.
Jaké problémy?
Financování nemocnic, odměňování lékařů, jejich další vzdělávání… Ty problémy se dlouho neřešily a hromadí se. Lékařů, kteří zatím zůstávají v českých nemocnicích, proto stále ubývá, zejména u složitých oborů. Může se stát, že nás do deseti let nebude mít kdo nahradit.
A teď se to všechno vyhrotilo?
Je to poslední volání na poplach, aby si všichni uvědomili, že hrozí absolutní nedostatek lékařů v českých nemocnicích. Možná ne hned, možná až za deset let, bez okamžitého řešení nás ale skutečně časem nebude mít kdo léčit. Za stávajících podmínek se studenti na medicínu nehrnou nebo si vybírají obory, kde je nečekají služby.
Jste chirurg, jak je na tom váš obor?
Podle průzkumu, který si dělal profesor Pafko na chirurgiích po celé České republice, je více než polovina lékařů starších padesáti let. V chirurgii tak reálně hrozí, že za deset let nebude mít kdo operovat.
O chirurgii není mezi mladými mediky zájem?
Když jsem tu před sedmnácti lety začínal, bylo nás šestnáct, teď je nás devět. A máme daleko více práce. Rádi bychom přijali další lékaře, ale nemáme koho, za deset let sem nepřišel chirurg, kterému bychom mohli nabídnout: všechno tě naučíme a za deset let tady budeš primář. Když byl můj syn na medicíně na třetí přednášce anatomie, řekli studentům, ať jdou raději do zahraničí a nejsou tak hloupí, aby mířili do českého zdravotnictví. A jak jinak je přitáhnout, než odpovídajícím ohodnocením. Být vážený lékař je hezké, ale až pojedete s autem do servisu, neptají se vás, jak to zaplatíte. Berou přitom za práci i šest set korun za hodinu, které v nemocnici vyděláváte mnohem déle.
Jaký je nástupní plat začínajícího lékaře?
Asi šestnáct tisíc korun hrubého za měsíc.
A jak rostou odměny s lety a zkušenostmi?
S odslouženými roky je to trošku lepší, ale základní platy u lékařů, kteří jsou po patnácti letech plně kvalifikovaní, se pohybují zhruba na úrovni průměrného platu, to je asi čtyřiadvacet tisíc hrubého. Ale to už musí mít dvě atestace, stále se vzdělávat.
Kolik lékařů a kdy by mělo v mělnické nemocnici skončit?
Už pětadvacet, kromě jedné lékařky výhradně ze tří základních oborů, anesteziologicko – resuscitačního oddělení, chirurgického a interny. Většina z nich podala výpověď s klasickou dvouměsíční lhůtou k 31. prosinci loňského roku, takže 28. února půjdou do práce naposledy. Doufám, že k tomu nedojde. Vláda snad konečně začne řešit, co má, a ne provizoria, která nemohou vést k cíli.
Co budou dělat lékaři, kteří za pár týdnů v mělnické nemocnici skončí?
Nerad bych mluvil za ně, ale vím, že někteří z nich mají dohodnutou soukromou praxi nebo zaměstnání v zahraničí, další věří, že ke katastrofě nemůže dojít a zatím své další osudy neřeší.
Ale začínat v cizině ve středním věku asi nebude snadné…
Před týdnem jsem měl schůzku s lékařem, který mě před pětadvaceti lety učil úrazovou chirurgii. Odešel do Německa v šedesáti letech, je tam na traumatologickém oddělení spokojený, skvělý kolektiv a plat, který je šestinásobkem toho, co měl jako primář traumatologie v české nemocnici.
Vy jste také podal výpověď a míříte do ciziny?
Výpověď jsem podal jako první, jinak bych se nemohl kolegům ani podívat do očí, ani si vážit sám sebe. O práci v zahraničí uvažuji, dokonce jsem začal chodit na zdokonalovací kurzy němčiny. Paradoxem je, že za hodinu platím to, co v nemocnici vydělávám tři hodiny. A není to tím, že by měli stanovenou přehnanou cenu.
A zase jsme u peněz pro lékaře. Ale kde je vzít, když jich prý ve státní kase není dost?
Expertní skupina už loni vypracovala asi čtyřicetistránkový návrh s nejméně deseti způsoby, kde ty peníze vzít ve zdravotnictví, tak aby nešla ze státního rozpočtu ani koruna navíc. Je volně na internetu, má ho i vláda. Nechtěli jsme vyvolávat spory, ale od začátku jsme navrhovali řešení.
A která z těch variant byla podle vás nejlepší?
To po mně nechtějte, jsem lékař, ne ekonom, ale jako každý český lékař vím, že ve zdravotnictví se dá spousta peněz ušetřit. Asi první, co by se mělo řešit, je hospodaření s léky. Léková politika je špatná, zahraniční farmaceutické firmy se na náš úkor mají dobře…
Jak vypadá pracovní den, týden nebo měsíc českého lékaře?
Zákoník práce stanovuje týdně osm hodin přesčasů. Ale to nestačí, takže nemůžeme sloužit klasickou přesčasovou práci, musí se obcházet zákon tím, že máme u stejného zaměstnavatele ještě jiný pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti. A s tou můžeme odsloužit až dvacet hodin týdně navíc. Za posledních pět let nám to ani jednou nestačilo a museli jsme přidávat další hodiny při dalších úvazcích nebo dohodách o provedení práce. Přesčasy dovolené zákonem by nepokryly ani čtvrtinu potřebných služeb.
Jak dlouhá je taková služba?
Ve všední den začíná v sedm ráno a končí v půl čtvrté odpoledne následujícího dne, služba o víkendu začíná v pátek ráno a končí v pondělí zase v půl čtvrté, nepřetržitých osmdesát hodin. A ve všedních dnech po službě domů nechodíme, jen po tom víkendu a to ještě když je nás dost. Třeba o prázdninách to nejde.
A plat?
Hodinová mzda se pohybuje u nastupujících lékařů kolem osmdesáti, devadesáti korun. Já mám po pětadvaceti letech s licencí primáře na hodinu asi 208 korun hrubého…
V oboru chirurgie pracuje už pětadvacet let. V mělnické nemocnici je zaměstnán od roku 2003. V současné době zastává funkci vedoucího jednotky intenzivní péče chirurgických operačních oborů. Je ženatý, má dva syny, kteří studují vysokou školu. Starší se věnuje elektrotechnice, mladší studuje prvním rokem medicínu.