VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lékaři: Víme, kde vzít peníze

Mělník - Rozhovor s předsedou místní organizace lékařského odborového klubu Tomanem Šenkem o tom, proč mělnickou nemocnici opouští dvacet pět lékařů.

14.2.2011
SDÍLEJ:

vedoucí jednotky intenzivní péče chirurgických operačních oborů doktor Toman Šenk podal výpověď jako prvníFoto: Deník/ Lada Kurcová

O co lékaři svým protestem Děkujeme, odcházíme usilují? Na tuto otázku odpověděl Deníku předseda místní organizace lékařského odborového klubu a zkušený chirurg Toman Šenk.

Proč se lékaři ze soukromé nemocnice připojují k výzvě Děkujeme, odcházíme?
Problémy českých lékařů jsou ve státních i v soukromých nemocnicích stejné.

Jaké problémy?
Financování nemocnic, odměňování lékařů, jejich další vzdělávání… Ty problémy se dlouho neřešily a hromadí se. Lékařů, kteří zatím zůstávají v českých nemocnicích, proto stále ubývá, zejména u složitých oborů. Může se stát, že nás do deseti let nebude mít kdo nahradit.

A teď se to všechno vyhrotilo?
Je to poslední volání na poplach, aby si všichni uvědomili, že hrozí absolutní nedostatek lékařů v českých nemocnicích. Možná ne hned, možná až za deset let, bez okamžitého řešení nás ale skutečně časem nebude mít kdo léčit. Za stávajících podmínek se studenti na medicínu nehrnou nebo si vybírají obory, kde je nečekají služby.

Jste chirurg, jak je na tom váš obor?
Podle průzkumu, který si dělal profesor Pafko na chirurgiích po celé České republice, je více než polovina lékařů starších padesáti let. V chirurgii tak reálně hrozí, že za deset let nebude mít kdo operovat.

O chirurgii není mezi mladými mediky zájem?
Když jsem tu před sedmnácti lety začínal, bylo nás šestnáct, teď je nás devět. A máme daleko více práce. Rádi bychom přijali další lékaře, ale nemáme koho, za deset let sem nepřišel chirurg, kterému bychom mohli nabídnout: všechno tě naučíme a za deset let tady budeš primář. Když byl můj syn na medicíně na třetí přednášce anatomie, řekli studentům, ať jdou raději do zahraničí a nejsou tak hloupí, aby mířili do českého zdravotnictví. A jak jinak je přitáhnout, než odpovídajícím ohodnocením. Být vážený lékař je hezké, ale až pojedete s autem do servisu, neptají se vás, jak to zaplatíte. Berou přitom za práci i šest set korun za hodinu, které v nemocnici vyděláváte mnohem déle.

Jaký je nástupní plat začínajícího lékaře?
Asi šestnáct tisíc korun hrubého za měsíc.

A jak rostou odměny s lety a zkušenostmi?
S odslouženými roky je to trošku lepší, ale základní platy u lékařů, kteří jsou po patnácti letech plně kvalifikovaní, se pohybují zhruba na úrovni průměrného platu, to je asi čtyřiadvacet tisíc hrubého. Ale to už musí mít dvě atestace, stále se vzdělávat.

Kolik lékařů a kdy by mělo v mělnické nemocnici skončit?
Už pětadvacet, kromě jedné lékařky výhradně ze tří základních oborů, anesteziologicko – resuscitačního oddělení, chirurgického a interny. Většina z nich podala výpověď s klasickou dvouměsíční lhůtou k 31. prosinci loňského roku, takže 28. února půjdou do práce naposledy. Doufám, že k tomu nedojde. Vláda snad konečně začne řešit, co má, a ne provizoria, která nemohou vést k cíli.

Co budou dělat lékaři, kteří za pár týdnů v mělnické nemocnici skončí?
Nerad bych mluvil za ně, ale vím, že někteří z nich mají dohodnutou soukromou praxi nebo zaměstnání v zahraničí, další věří, že ke katastrofě nemůže dojít a zatím své další osudy neřeší.

Ale začínat v cizině ve středním věku asi nebude snadné…
Před týdnem jsem měl schůzku s lékařem, který mě před pětadvaceti lety učil úrazovou chirurgii. Odešel do Německa v šedesáti letech, je tam na traumatologickém oddělení spokojený, skvělý kolektiv a plat, který je šestinásobkem toho, co měl jako primář traumatologie v české nemocnici.

Vy jste také podal výpověď a míříte do ciziny?
Výpověď jsem podal jako první, jinak bych se nemohl kolegům ani podívat do očí, ani si vážit sám sebe. O práci v zahraničí uvažuji, dokonce jsem začal chodit na zdokonalovací kurzy němčiny. Paradoxem je, že za hodinu platím to, co v nemocnici vydělávám tři hodiny. A není to tím, že by měli stanovenou přehnanou cenu.

A zase jsme u peněz pro lékaře. Ale kde je vzít, když jich prý ve státní kase není dost?
Expertní skupina už loni vypracovala asi čtyřicetistránkový návrh s nejméně deseti způsoby, kde ty peníze vzít ve zdravotnictví, tak aby nešla ze státního rozpočtu ani koruna navíc. Je volně na internetu, má ho i vláda. Nechtěli jsme vyvolávat spory, ale od začátku jsme navrhovali řešení.

A která z těch variant byla podle vás nejlepší?
To po mně nechtějte, jsem lékař, ne ekonom, ale jako každý český lékař vím, že ve zdravotnictví se dá spousta peněz ušetřit. Asi první, co by se mělo řešit, je hospodaření s léky. Léková politika je špatná, zahraniční farmaceutické firmy se na náš úkor mají dobře…

Jak vypadá pracovní den, týden nebo měsíc českého lékaře?
Zákoník práce stanovuje týdně osm hodin přesčasů. Ale to nestačí, takže nemůžeme sloužit klasickou přesčasovou práci, musí se obcházet zákon tím, že máme u stejného zaměstnavatele ještě jiný pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti. A s tou můžeme odsloužit až dvacet hodin týdně navíc. Za posledních pět let nám to ani jednou nestačilo a museli jsme přidávat další hodiny při dalších úvazcích nebo dohodách o provedení práce. Přesčasy dovolené zákonem by nepokryly ani čtvrtinu potřebných služeb.

Jak dlouhá je taková služba?
Ve všední den začíná v sedm ráno a končí v půl čtvrté odpoledne následujícího dne, služba o víkendu začíná v pátek ráno a končí v pondělí zase v půl čtvrté, nepřetržitých osmdesát hodin. A ve všedních dnech po službě domů nechodíme, jen po tom víkendu a to ještě když je nás dost. Třeba o prázdninách to nejde.

A plat?
Hodinová mzda se pohybuje u nastupujících lékařů kolem osmdesáti, devadesáti korun. Já mám po pětadvaceti letech s licencí primáře na hodinu asi 208 korun hrubého…

Toman Šenk
V oboru chirurgie pracuje už pětadvacet let. V mělnické nemocnici je zaměstnán od roku 2003. V současné době zastává funkci vedoucího jednotky intenzivní péče chirurgických operačních oborů. Je ženatý, má dva syny, kteří studují vysokou školu. Starší se věnuje elektrotechnice, mladší studuje prvním rokem medicínu.

Autor: Lada Kurcová

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Pomocní skladníci Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: -skenování kartonů, balení kartonů a palet pro expedici, Kontakt: telefonicky po-pá 10:00-15:00, osobní schůzka Václavské náměstí 802/56, 11000 Praha 1 po-pá 10:00-15:00. Pracoviště: Work global agency s.r.o. 01, 277 45 Úžice u Kralup n.Vltavou. Informace: Olga Savčenko, +420 608 022 221. Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 15 000 Kč Hospodyně v domácnostech Hospodyně v domácnostech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - profesionální úklid domácnosti včetně praní a žehlení prádla, nákup potravin, vaření, Požadujeme: plynulá znalost AJ je velkou výhodou (komunikace s rodiči a dětmi), Nabízíme: ubytování v místě pracoviště, Kontakt: prvotní kontakt pouze E-MAILEM. Pracoviště: Lenka staňková 01, 277 52 Nová Ves u Mělníka. Informace: Tereza Karásková, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 25 000 Kč Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/učitelka 1.stupeň. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, - magisterské vzdělání pro první stupeň, - nástup ihned, Nabízíme:, - příspěvek na rekreaci, - příspěvěk na stravování, - kulturní akce, , Kontakt:, Škuta Vladimír Mgr., tel.: 315 623 015, , e-mail: skuta@zsjm-me.cz. Pracoviště: Základní škola jindřicha matiegky mělník, příspěvková organizace, Pražská, č.p. 2817, 276 01 Mělník 1. Informace: Vladimír Škuta, +420 315 623 015. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 24 960 Kč Ostatní úředníci jinde neuvedení Vedoucí organizační složky služby prevence města Mělník. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24960 kč, mzda max. 34810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - řízení a koordinace registrovaných sociálních služeb; zajištění vícezdrojového financování projektové a dotační dokumentace; vedení a kontrola a metodická podpora pracovních týmů jednotlivých služeb; koordinace a plánování personálních a provozních potřeb jednotlivých služeb; dohled a realizace koncepční činnosti za účelem zvyšování kvality poskytovaných služeb a dodržování standardů kvality, plánování rozvoje; sledování trendů plánování rozvoje soc. služeb.. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Za zvířátky se lze vydat i po sezoně

Dr. Karel Guth při výzkumu III. nádvoří Pražského hradu na konci 20. let

Co měl Masaryk společného s archeology?

Mělnický přívoz přepravil přes 50 tisíc lidí

Mělník – Mělnický přívoz, který jezdil přes Labe od června do konce září jako náhrada za uzavřený most Josefa Straky, převezl za celou dobu svého fungování 51 716 lidí. Během června jezdil jen o víkendech, v červenci a srpnu každý den a dokonce i v září jezdil denně, místo avizovaných víkendů.

U lékaře Středočeši platí víc než v Praze

Střední Čechy – Ceny služeb jsou smluvní – což ovšem nemá zhola nic společného s představou, že byste snad mohli umlouvat slevu – a tak se liší provozovnu od provozovny. Mohou se dokonce měnit i v průběhu roku. Přesto statistici dokážou určit průměrné hodnoty.

Regionální muzeum letos slaví 130 let

Mělník - Regionální muzeum Mělník letos slaví 130. narozeniny od svého vzniku. Muzeum vzniklo na popud místního učitele v roce 1888, ale nemělo vlastní prostory a mnohokrát se stěhovalo z místa na místo. Před válkou bylo chvíli muzeum i na mělnickém zámku, kde se začaly postupně budovat expozity. V roce 1975 přestala doba stagnace muzea a sbírky se začaly dávat dohromady se dvěma zaměstnanci. První stálá expozice byla vystavena právě na zámku.

Soutěží pět alejí z kraje. Přibudou?

Střední Čechy – Motivace může být různá. Někdo si chce zasoutěžit o let balonem či novou zrcadlovku známé značky, jiný by prostě rád upozornil na atraktivní alej či stromořadí ze svého okolí. Jedněm i druhým Jiří Kaňa z pořádající organizace Arnika připomíná - na nominování své favoritky do osmého ročníku ankety Alej roku už zbývá čas jen do konce října.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT