Na základě středeční schůzky představitelů lékařských odborových klubů, krajských koordinátorů, prezidenta České lékařské komory a právníků se podařilo většinově odsouhlasit kompromis v podobě navrženého memoranda.
Lékaři tím dosáhli alespoň zčásti svého a budou tak co nevidět stahovat výpovědi. Na jejich březnové výplatní pásce by navíc mělo přibýt od pěti do osmi tisíc korun. Memorandum, které není právně závazným dokumentem a svým podpisem ho ještě nestvrdil premiér, je i tak pro lékaře listinou, na jejíž věrohodnost spoléhají a věří, že bude odsouhlaseno vládou každým dnem.
Například podle kladenského předsedy Lékařského odborového klubu Jiřího Sedláka, jenž na schůzce rovněž nechyběl, doktoři zřejmě vyjednali maximum toho, čeho se dalo dosáhnout a další jednání by nejspíš již nic nepřinesla.
„To, co se ve středu usneslo a schválilo, mělo za cíl uklidnit situaci. Vyjádřil bych to tak, že jsme morální vítězové, byla většinová snaha a podpora na to kývnout. I z toho, co se na setkání domluvilo, bylo zřejmé, že při podávání protestu nebyly peníze pro lékaře tím hlavním důvodem.
Osobně jsem rád, že jsme se dohodli a péče o pacienty tak může být zachována v plném rozsahu,“ řekl předseda LOK ONK Jiří Sedlák. Podle jeho slov, ale bohužel, memorandum nepamatuje na další velký problém, jímž je práce přesčas.
To může být v budoucnu problém, protože výjimka ze směrnice Evropské unie o přesčasové práci přestává platit od roku 2013.
Zatím ve směnném provozu (čili bez přesčasů) dočasně běží pouze neurologické oddělení, ale i tam by měli lékaři po jednáních vrátit do původních kolejí. Poukazovat na to, že se tak děje v rozporu se zákoníkem práce ale hodlají zdravotníci nadále.
Nyní je ale především čekají schůzky s vedením nemocnice. Jak potvrdil Kladenskému deníku předseda LOK Jiří Sedlák ředitelka ONK Kladno, Kateřina Pancová již informovala o tom, že všechny podané výpovědi lékařů vezme zpět.