„Zákazníci se po vakcínách shánějí, žádné už ale nemáme,“ řekl včera majitel mělnické lékárny Centrum Petr Krpálek s tím, že v současné době nejsou ani vakcíny na hepatitidu typu B. Obrovský zájem zákazníků o očkovací látku potvrdila i Renata kalousková z lékárny Panacea v kralupském Lobečku. Také tam ale musejí už deset dnů zájemce odmítat.
Kvůli obavám ze šíření žloutenky už přijali ochranná opatření například v mšenském domově seniorů. Ředitelka Blanka Dvorščíková kvůli zvýšenému výskytu hepatitidy typu A ve středních Čechách vyhlásila omezení pohybu návštěvníků v areálu. „Zákaz se týká ubytovací části domova. Naši klienti mohou nyní přijímat návštěvy pouze v prostoru haly,“ uvedla ředitelka.
V mělnickém centru seniorů Ludmila se zatím soustředí pouze na důkladné dodržování hygieny. „Vzhledem k tomu, jaké jsme zařízení, je to vlastně běžný stav. Máme i dostatek dezinfekčních prostředků. Návštěvy nijak neomezujeme. Reagovali bychom tak pouze v případě, že by o tom rozhodli hygienici,“ řekla pro Deník ředitelka centra Eva Holohlavská.
Zvýšený výskyt žloutenky na území Středočeského kraje zapříčinilo zřejmě přenesení této nemoci z Prahy, kde je výskyt nejčastější. Na Mělnicku se doposud nakazilo osm lidí. Podle vyjádření Simony Tiché, vedoucí protiepidemického oddělení mělnické hygienické stanice, se v našem regionu nemoc zatím více nerozšiřuje.
„Onemocnění v našem regionu stagnuje, neboť od začátku minulého týdne nebyl nahlášen žádný nový případ,“ uvedla lékařka Simona Tichá a dodala: „Lidé někdy zbytečně panikaří. Když v některých zařízeních, například ve školách, přijali proti onemocnění preventivní opatření, neznamená to, že jsou tam nakažení lidé.“
Infekční oddělení mělnické nemocnice má zatím ještě volná lůžka pro pacienty, kteří se nakazí touto infekční hepatitidou. „V současné době je u nás patnáct hospitalizovaných pacientů, dalších devět lůžek je ještě volných,“ potvrdil včera Deníku ředitel nemocnice Ladislav Lednický.

Jednotlivé typy virových hepatitid se od sebe vzájemně liší

Hepatitida typu A – příznaky zpočátku připomínají chřipku, dostaví se únava, nechutenství, slabost, teploty, bolesti zad a břicha nebo hubnutí. Zežloutnutí kůže není v tomto případě pravidlem. Přenáší se špinavýma rukama a potravinami. Lze se proti ní nechat očkovat.
Hepatitida typu B – zpočátku nemusejí být u pacienta žádné příznaky. U části nemocných může nemoc přejít do chronické fáze, končí zničením jater, cirhózou nebo rakovinou jater. Přenáší se krví, pohlavním stykem, z matky na plod. Lze se proti ní nechat očkovat. Častá u injekčních uživatelů drog.
Hepatitida typu C – podobný jako typ B, týká se hlavně injekčních uživatelů drog, nelze proti ní očkovat.
Hepatitida typu D – nejde o samostatné onemocnění, virus D se objevuje někdy společně v virem B.
Hepatitida typu E – šíří se podobně jako typ A, nakazit se lze především v zahraničí na exotické dovolené; nepřechází do chronické fáze; neexistuje proti ní očkování.